Kwartet włoskiego saksofonisty Francesco Cafiso wystąpi w sobotę podczas koncertu rozpoczynającego tegoroczny Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce w Warszawie.

Cafiso, określany jako cudowne dziecko i wielka nadzieja włoskiego jazzu, zaczął grać w wieku lat dziewięciu, a debiutował mając lat 11. Trzy lata później wyjechał w trasę po Europie z Wyntonem Marsalisem. Spotkanie z tym słynnym amerykańskim muzykiem przesądziło o jego dalszej karierze.

Cafiso jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2009 r. Fundacja Umbria Jazz nazwała Francesco Cafiso ambasadorem włoskiego jazzu w świecie. Od kilku lat muzyk jest dyrektorem artystycznym festiwalu, odbywającego się w jego rodzinnym, sycylijskim miasteczku - Vittoria Jazz Festival.

"Gwiazdy światowej sceny jazzowej, premierowe programy i jazzowe odkrycia pojawią się podczas koncertów, jakie w każdą sobotę lata będą się odbywały na warszawskim Starym Rynku" - zapowiada Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje Jazz na Starówce już po raz 23. Jak mówi, festiwal będzie zróżnicowany stylistycznie; obok mainstreamu w programie koncertów znajdą się swing, bossa nova, word jazz, jazz flamenco.

Wśród tegorocznych, największych wydarzeń festiwalu wskazać można koncerty m.in. kwintetu Jamesa Cartera z programem "The Flying Particles"; pochodzącego z Nowego Orleanu znakomitego trębacza amerykańskiego Nicholasa Paytona Afro "Caribbean Mixtape"; John Pizzarelli Celebrates Sinatra and Jobim z udziałem w Daniela Jobima, wnuka mistrza bossa novy Antonio Carlosa Jobima.

John Pizzarelli Celebrates Sinatra and Jobim - amerykańsko-brazylijski projekt z udziałem Daniela Jobima przedstawiony będzie publiczności 8 lipca.

John Pizzarelli jest gitarzystą, wokalistą, kompozytorem oraz liderem zespołów. Na koncie ma ponad 20 nagradzanych albumów oraz ponad czterdzieści albumów nagranych m.in. z Paulem McCartney'em, Jamesem Taylorem, Buddym DeFranco, Christianem McBride czy big bandem the Clayton-Hamilton Jazz Orchestra.

Sensacją koncertu - jak podkreślają organizatorzy - będzie udział wnuka legendy bossa novy Antonio Carlosa Jobima - Daniela Jobima.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce jest jednym z najpopularniejszych i największych – pod względem liczby słuchaczy, festiwalem jazzowym w Polsce. Przez 22 lat istnienia zgromadził blisko milionową publiczność.

Festiwal organizowany przez Fundację Jazz Art. Odbywać się będzie od 1 lipca do 26 sierpnia 2017 na Rynku Starego Miasta w Warszawie.