"Gran Torino" Eastwooda, "Grand Budapest Hotel" Andersona, "Zjawa" Inarritu i "Spotkania na krańcach świata" Herzoga - to niektóre spośród filmów, które będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającej się we wtorek Filmowej Stolicy Lata.

Cykl projekcji w ramach Filmowej Stolicy Lata - zarówno jak i towarzyszący projekt Kino WarszAviv, przygotowany przez Ambasadę Izraela w Polsce z okazji obchodów 25 lat partnerstwa Warszawy i Tel Awiwu - otworzy pokaz "Nocy dwojga" Roia Wernera. Bohaterowie filmu - trzydziestoletnia para z miasta, "w którym wszystko jest możliwe" - poznaje się w barze i wyrusza do jej mieszkania. Jeżdżąc po mieście próbują sprostać jednej niemożliwej rzeczy, znalezieniu wolnego miejsca parkingowego. Przy okazji dają portret pokolenia, które - jak zapowiadają organizatorzy przeglądu - "nigdy nie osiąga satysfakcji, zawsze szuka czegoś innego, żyje nadzieją na spełnienie, ale unika zaangażowania".

Akcja zarówno tego, jak i kolejnych filmów, które w wakacje będą prezentowane na stołecznym Polu Mokotowskim, rozgrywa się w Tel Awiwie. W czasie przeglądu zobaczymy także dokument "Mr. Gaga", poświęcony twórczości izraelskiego tancerza i choreografa Ohada Naharina.

Wśród portretów znalazła się także "Yona". Film przybliży nam postać Yony Wallach. Dziewczyna pół wieku temu, jako osiemnastolatka, rzuciła szkołę i wystąpiła przeciwko środowisku zdominowanemu przez mężczyzn. Tytułowa bohaterka, pomimo trudności wynikających m.in. z przeprowadzki ze wsi do miasta oraz załamania nerwowego, stała się legendarną poetką.

Izraelskie kino przybliżą również projekcje obrazów: "Zero motywacji" Talyi Lavie o jednostce wojskowej, w której służą kobiety, "Dzień po żałobie" Asapha Polonsky'ego o mężczyźnie wracającym do normalnego funkcjonowania po śmierci syna oraz "Vivienne chce się rozwieść" Ronit Elkabetz o kobiecie, która próbuje uzyskać rozwód.

Poza cyklem izraelskim w programie Filmowej Stolicy Lata znalazły się m.in. pokazy "Nietykalnych" - lubianego i popularnego filmu Oliviera Nakache i Erica Toledano o młodym chłopaku z przedmieścia (w tej roli Omar Sy), który po wyjściu z więzienia zostaje opiekunem sparaliżowanego milionera.

Clinta Eastwooda zobaczymy w "Gran Torino" w jego reżyserii - opowieści o Walcie Kowalskim, emerytowanym weteranie żyjącym we własnym poukładanym świecie. Jego spokój burzą nowi sąsiedzi z Azji, których syn spróbuje ukraść mu ulubione auto.

Spośrod filmów Wernera Herzoga - twórcy "Fitzcarraldo", "Woyzecka" i "Zagadki Kaspara Hausera" - organizatorzy letniego przeglądu wybrali "Spotkania na krańcach świata". W możliwie gorący letni dzień widzom zostanie pokazany dokument o życiu ludzi zamieszkujących Antarktydę, i pięknie natury tego kontynentu.

"Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego - z Jerzym Turkiem i Bohdanem Łazuką - oraz "Dzień świra" Marka Koterskiego - to z kolei polskie tytuły, które będą pokazywane wakacyjnym kinomaniakom.

Dla tych, którzy chcieliby nadgonić filmy nominowane do lub nagrodzone Oscarem, przygotowano m.in. "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "Pokój" Lenny Abrahamson, "Czekoladę" Lassa Hallstroma, "Zniewolonego. 12 Years a Slave" Steve'a McQueena, "Juno" Jasona Reitmana, "Zjawę" Alejandro Gonzaleza Inarritu oraz "Dzikie historie" Damiana Szifrona.

Wielbiciele hitów dużego ekranu obejrzą m.in.: "Pojutrze" Rolanda Emmericha, "Marsjanina" Ridleya Scotta i "Grawitację" Alfonso Cuarona.

Coś dla siebie znajdą w tym roku także zwolennicy Woody'ego Allena. Zobaczą: "O północy w Paryżu", "Vicky Cristina Barcelona" i "Zakochanych w Rzymie".

Projekcje rozpoczną się we wtorek, 27 lipca. Kino izraelskie będzie pokazywane co tydzień na Polu Mokotowskim. Pozostałe filmy będą pokazywane m.in. w Amfiteatrze Bemowo, Ogrodach BUW, Centrum Nauki Kopernik, Parku Kępa Potocka, na Agrykoli i w Parku Szczęśliwickim.

Filmowa Stolica Lata potrwa do końca sierpnia. Szczegóły >>