W tym roku o tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą m.in.: „Totus tuus” aut. i w reż. Pawła Woldana, „Narodziny Fryderyka Demuth” aut. i w reż. Macieja Wojtyszki, „Goła baba” aut. i w reż. Joanny Szczepkowskiej, „Mistrz I Małgorzata” Michaiła Bułhakowa w reż. Artura Tyszkiewicza, „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta, „Światło w nocy” Macieja Karpińskiego w reż. Krzysztofa Czeczota, „Breakout” Wojciecha Tomczyka w reż. Ewy Pytki, „Listy z Rosji” Astolphe’a de Custine’a w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego, „Gdzie ty idziesz dziewczynko” w reż. Agnieszki Glińskiej oraz „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego w reż. Michała Kotańskiego.
Konkursowe spektakle oceniać w tym roku będzie jury pod przewodnictwem aktorki Grażyny Barszczewskiej. W składzie sędziowskim znajdą się także pianista, kompozytor i aranżer Włodek Pawlik, scenarzysta i reżyser filmowy Maciej Pieprzyca, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz reżyser, scenograf i grafik Janusz Wiśniewski.
Z kolei wśród konkursowych słuchowisk teatralnych znajdą się m.in.: „Pieczeń dla Amfy” na podstawie powieści Salci Hałas w reż. Iwony Borawskiej (Radio Gdańsk), wyreżyserowane przez Mariusza Malca „Tam, gdzie rosną poziomki” na podstawie filmu Ingmara Bergmana (Program 1 Polskiego Radia), „Supernova live” Sandry Szwarc w reż. Waldemara Modestowicza (Program 3 Polskiego Radia), „Lilla Weneda” Juliusza Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka (Program 2 Polskiego Radia) czy „Zwierzęca zajadłość” Stanisława Barańczaka w reż. Tomasza Mana (Program 3 Polskiego Radia).
Słuchowiska teatralne poddawać będą ocenie: medioznawcza i teoretyk radia Joanna Bachura-Wojtasik, aktor i reżyser Krzysztof Gordon, pisarz i tłumacz Antoni Libera, kompozytor Piotr Moss oraz aktor i reżyser Henryk Rozen.
Kolejnych osiem produkcji radiowych weźmie też udział w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży.
W ramach festiwalu zaplanowano także spotkania z twórcami teatralnymi, głównie aktorami. Publiczność będzie miała okazję porozmawiać m.in. z Jerzym Zelnikiem, Dorotą Landowską, Krzysztofem Gosztyłą, Stanisławem Brudnym, Olgierdem Łukaszewiczem, Danutą Stenką, Grażyną Barszczewską, Ewą Dałkowską i Haliną Łabonarską.
Na festiwal złoży się też wiele innych imprez towarzyszących, w tym koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, w którym młodzi aktorzy i wokaliści - studenci i absolwenci wyższych szkół teatralnych oraz muzycznych, zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Seweryna Krajewskiego.
Z uwagi na fakt, iż Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego w programie festiwalu znalazły się też m.in. pokazy spektakli Teatru Telewizji opartych na powieściach Conrada oraz prezentacje słuchowisk przygotowanych na bazie jego dzieł.
Laureaci festiwalowych nagród zostaną ogłoszeni w środę 21 czerwca podczas gali zamykającej imprezę. Oprócz nagród Grand Prix przyznane zostaną również nagrody w innych kategoriach, takich jak reżyseria, scenografia, montaż, rola kobieca i męska.
W trakcie gali wręczone zostaną także Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry". W tym roku odbiorą je Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Wyróżnienia te przyznawane są za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W poprzednich latach nagrody otrzymali m.in. Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Ignacy Gogolewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wojciech Pszoniak, Maja Komorowska, Stanisława Celińska, Henryk Talar i Marian Opania.
Rolę festiwalowego centrum będzie pełnić sopockie Multikino, a imprezy towarzyszące odbywać się będą m.in. na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Państwowej Galerii Sztuki, Teatrze Atelier, Teatrze BOTO oraz Sopotece, gdzie – na specjalnym stoisku można będzie posłuchać słuchowisk zgłoszonych do festiwalowego konkursu. (PAP)