Niemal 100 przedmiotów podarowanych przez ponad 50 ludzi kultury organizatorom Malta Festival Poznań można od czwartku licytować na portalu charytatywni.allegro.pl. Dochód ma wesprzeć tegoroczny festiwal, który nie dostanie dotacji z ministerstwa kultury.

Przedmioty na rzecz aukcji przekazali m.in.: Magdalena Cielecka, Krzysztof Penderecki, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Roman Gutek, Krystyna Janda, zespół Laibach, Adam Michnik, Danuta Stenka, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak przekazała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Malta Festival Poznań Martyna Nicińska, aukcję zainicjował już na początku maja ilustrator Mariusz "Wilk" Wilczyński, przekazując na licytację pracę "Psy szczekają, karawana idzie dalej". "Od tego momentu przez cały miesiąc otrzymywaliśmy przedmioty od kolejnych artystów i ludzi kultury" – dodała.

Aukcja na rzecz festiwalu potrwa do 17 września, a lista licytowanych przedmiotów będzie uzupełniania na bieżąco.

"Na aukcję wystawiliśmy zarówno dzieła sztuki, takie jak: przestrzenna 5-metrowa rzeźba Habitat Jarosława Kozakiewicza, prezentowana obecnie w Zachęcie czy studium "Larum" Edwarda Dwurnika, podarowane przez Grażynę Kulczyk. Wylicytować można także inne cenne dla naszych darczyńców przedmioty: statuetki dla filmów Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Joanny i Krzysztofa Krauze, sukienkę z gali oscarowej, w której Ewa Puszczyńska odbierała nagrodę za Idę, kopertówkę, z którą Maja Ostaszewska pojawiała się na wielu ważnych wydarzeniach artystycznych" – wyliczała Nicińska.

Przedmioty podarowane organizatorom Malty będzie można licytować także w sobotę, 17 czerwca na poznańskim pl. Wolności; będą to rzeczy, które nie znajdą się na internetowej aukcji. Tego dnia w Poznaniu mają pojawić się także niektórzy z darczyńców, m.in. Andrzej Chyra i Małgorzata Szumowska.

Nicińska podkreśliła, że każdy wylicytowany przedmiot będzie "wyrazem wsparcia w niepewnej sytuacji finansowej, w jakiej znaleźliśmy się po wstrzymaniu przez ministra kultury Piotra Glińskiego dotacji na organizację festiwalu".

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w piątek pod hasłem "My, Naród; My, Bałkany; My, Wschód; My, Europa; My, Inni". Jednym z kuratorów festiwalu jest chorwacki reżyser Oliver Frljić, który współpracował już dwukrotnie z polskimi aktorami - w 2013 r. w krakowskim Narodowym Starym Teatrze - wówczas premiera sztuki została odwołana przez dyrektora teatru Jana Klatę - oraz z aktorami Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie w tym roku wystawiony został spektakl "Klątwa", który środowiska prawicowe i kościelne określały jako bluźnierczy, a prokuratura wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

W tym roku Malta odbędzie się bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, festiwal Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog” i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Jak mówił, tym "samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówiłem finansowania tego wydarzenia".

Z tymi zarzutami nie zgodził się dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, który przypomniał, że nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań – Olivera Frljića oraz Gorana Injaca, a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta już w listopadzie 2015 r. Na podstawie tego wniosku decyzja o przyznaniu dofinansowania została zatwierdzona niespełna pół roku później.

Tegoroczny festiwal potrwa do 25 czerwca.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.