Dopełniliśmy wszelkich formalności, by otrzymać dotację z MKiDN – przekazała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Malta Festival Poznań Martyna Nicińska. Dodała, że organizatorzy do tej pory nie otrzymali żadnego oficjalnego stanowiska z resortu kultury ws. wstrzymania dotacji.

Rzeczniczka prasowa Malty w przesłanym PAP we wtorek komunikacie odniosła się do poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika rządu Rafała Bochenka, który - pytany o wstrzymanie dotacji dla festiwalu - powiedział, że aby otrzymać dotację MKiDN, trzeba spełnić określone prawem wymagania.

Nicińska zaznaczyła, że „Fundacja Malta dopełniła wszelkich formalności wymaganych do podpisania aktualizacji tegorocznej 27. edycji festiwalu”.

„Realizowany program Malta Festival Poznań 2017 jest zgodny ze złożonym i ocenionym pozytywnie wnioskiem dotacyjnym w ramach ogłoszonego w 2015 roku konkursu ministerialnego Wydarzenie artystyczne. Teatr i taniec+, który zakończył podpisaniem 7 czerwca 2016 roku umowy z MKiDN na dofinansowanie Malta Festival Poznań 2017 w wysokości 300 tysięcy złotych. Tym samym MKiDN zaakceptowało osobę Olivera Frljicia na stanowisku kuratora Festiwalu Malta i pozostałe założenia programowe” – podkreśliła Nicińska.

Dodała, że do tej pory Fundacji Malta nie otrzymała żadnego oficjalnego stanowiska ministerstwa w sprawie wstrzymania dotacji.

Bochenek pytany był, czy ewentualna zmiana kuratora festiwalu Malta (jednym z kuratorów jest kontrowersyjny chorwacki reżyser Oliver Frljić - PAP) mogłaby sprawić, że dotacje dla festiwalu będą wypłacane zgodnie z podpisaną rok temu przez resort kultury umową oraz czy nie jest cenzurą zatrzymanie wypłat w przypadku, gdy kurator się "nie podoba".

"Nie sądzę. Nie znam konkretnie tego przypadku, natomiast jeżeli chodzi o wszelkie dotacje, realizowane przez MKiDN, są one wypłacane w oparciu o przepisy prawa - są określone konkursy, trzeba spełnić określone wymagania" - powiedział Bochenek. "Trzeba byłoby dokładnie sprawdzić akurat ten przypadek, czy wszystkie formalności ze strony wnioskodawców zostały dopełnione" - ocenił.

Zapytany o to, czy powodem zatrzymania dotacji dla festiwalu mogła być osoba reżysera "Klątwy" Olivera Frljića, odparł, że "być może akurat warunki konkursu się zmieniły i dlatego wnioskodawca nie dopełnił formalności, przez to takie wsparcie nie mogło być mu udzielone".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, tłumacząc wcześniej odmowę dofinansowania tegorocznej edycji Malty, powiedział, iż obowiązkiem polskiego ministra kultury jest, aby "nie współpracować z człowiekiem, który w Polsce był trzykrotnie i trzykrotnie jego działania miały charakter ideologiczno-polityczny i skandaliczny".

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 16 czerwca. Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem "My, Naród; My, Bałkany; My, Wschód; My, Europa; My, Inni". Jednym z kuratorów festiwalu jest chorwacki reżyser Oliver Frljić. Współpracował on już dwukrotnie z polskimi aktorami - w 2013 roku w Narodowym Starym Teatrze, wówczas premiera sztuki została odwołana przez dyrektora teatru Jana Klatę, oraz z aktorami Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie w tym roku wystawiony został spektakl "Klątwa", który wywołał oburzenie prawicowych i kościelnych środowisk, a prokuratura wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

W ramach tegorocznej, 27. edycji Malta Festival Poznań, organizatorzy zaplanowali 290 wydarzeń. Udział w nich weźmie ok. 580 twórców i aktywistów z 20 krajów. Wstęp na większość zaplanowanych wydarzeń ma być wolny. Festiwal potrwa do 25 czerwca.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.