Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji ws. nominowania krytyka teatralnego Marka Mikosa na stanowisko dyrektora Teatru Starego w Krakowie, jednak z przychylnością patrzę na rekomendację, którą przedstawiła mi komisja konkursowa - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński.

We wtorek krytyk teatralny Marek Mikos został rekomendowany przez komisję konkursową na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Mikos na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych zaproponował kandydaturę Michała Gielety. Ostatecznie o powołaniu Mikosa zdecyduje min. kultury Piotr Gliński.

Gliński pytany w piątek przez dziennikarzy czy widział rekomendację komisji konkursowej, odpowiedział: "Widziałem, jeszcze decyzji nie podjąłem, ale rekomendacje bardzo ciekawe".

Gliński przypomniał, że Mikos to krytyk teatralny, menedżer kultury, osoba związana z Krakowem. Jak mówił, ma on współpracować w duecie z Michałem Gieletą - "wybitnym reżyserem polskim, działającym głównie do tej pory za granicą, ale związanym z Polską, specjalistą od Williama Szekspira i współczesnej dramaturgii oraz opery". "Bardzo ciekawa postać" - podsumował minister kultury.

"Bardzo liczymy na ciekawy i poważny polski teatr w Teatrze Starym. Zmiana dyrektora jest rzeczą normalną, naturalną takie są procedury, dobiegła kadencja i komisja podjęła taką decyzję, więc ja z przychylnością patrzę na tę rekomendację, natomiast decyzja ostateczna jeszcze nie została podjęta" - zaznaczył Gliński.

"Pan dyrektor Jan Klata sprawuje swoje obowiązki do końca sierpnia, wraz z nowym sezonem ewentualnie teatr będzie prowadzony przez nowych dyrektorów" - dodał.

Swój udział do konkursu na szefa Starego Teatru w Krakowie zgłosiło siedmiu kandydatów: Jan Klata, Marek Mikos, Paweł Miśkiewicz, Jan Polewka, Adam Sroka, Dariusz Zawiślak i Jacek Zembrzuski.

Wszyscy kandydaci spełnili kryteria formalne konkursu (m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej pięcioletnie doświadczenie w sferze kultury lub co najmniej trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach artystycznych) i 4 maja komisja konkursowa, powołana przez MKiDN, zakwalifikowała ich do rozmów kwalifikacyjnych.

Zwolennicy obecnego dyrektora teatru, Jana Klaty organizują się na Facebooku i zapowiadają na piątkowy wieczór akcję składania kwiatów pod Starym Teatrem w Krakowie.

Marek Mikos (ur. w 1959 r.) w Krakowie to krytyk, dziennikarz, menadżer, animator kultury oraz autor książek o tematyce teatralnej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2010-11 był kierownikiem literackim Teatru Ludowego, a w latach 2005-09 i 2012-16 dyrektorem TVP Kielce.

Michał Gieleta (ur. w 1974 r.) w Warszawie to reżyser pracujący głównie na scenach brytyjskich i amerykańskich. Studiował m.in. na Uniwersytecie Mediolańskim i Uniwersytecie w Oxfordzie, a wśród jego mentorów byli Giorgio Strehler, Franco Zeffirelli i Richard Eyre. Spektakle dramatyczne i operowe realizował m.in. w National Theatre Studio, Chicago Opera Theater oraz na West Endzie. Reżyserował także polskie sztuki współczesne.