Bogaty dorobek jednej z najważniejszych polskich twórczyń sztuki włókna Ewy Marii Poradowskiej-Werszler zaprezentuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa, przygotowana z okazji 50-lecia pracy twórczej artystki, zostanie otwarta w czwartek w Białej Fabryce Geyera.

"Profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler to jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki tkaniny. W Białej Fabryce, na wystawie będącej jednocześnie benefisem artystki, zostanie zaprezentowany przekrój jej bogatego dorobku. Dzieła składające się na ekspozycję powstały przy użyciu różnorodnych środków i technik plastycznych i przekrojowo obrazują główne zainteresowania artystki" - podkreśliła Małgorzata Jakiel z Muzeum Włókiennictwa.

Na wystawie "Trwałość tkaniny. Miękkie medium w pracach Ewy Marii Poradowskiej-Werszler" będzie można obejrzeć 50 prac artystki. Znajdą się wśród nich klasycznie tkane gobeliny, wykonane z kowarskiej wełny, prace strukturalne z lnu i innych delikatnych tkanin oraz kompozycje oparte na wywodzących się z odległej przeszłości technikach folowniczych.

Najstarsza z tkanin – wykonane techniką gobelinową z elementami reliefowymi "Światło nadziei" - pochodzi z 1986 r. Najnowsza wśród prezentowanych na wystawie kompozycji to lniany "Floris" z 2016 r.

Według kuratorki wystawy Małgorzaty Wróblewskiej-Markiewicz, eksponowane prace mówią o trwałości związków tkaniny ze sferą sacrum i o jej roli w obszarze profanum. Świadczą także o poczuciu harmonii i rytmu, zarówno w konstrukcji, jak i w kompozycjach barwnych.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, dzięki działaniom Poradowskiej-Werszler udało się skupić i zjednoczyć silne i wyraziste środowisko artystów sztuki włókna. W 1972 r. założyła Grupę Tkactwa Artystycznego "10 x Tak". Dwa lata później zapoczątkowała doroczne warsztaty twórcze WT-Kowary, przekształcając je w międzynarodowy Festiwal Sztuki Włókna – najstarszy plener tkacki, który istnieje do dziś. Od 1978 r. prowadzi też we Wrocławiu swoją autorską Galerię Tkacką "Na Jatkach", w której przygotowuje właśnie 246. wystawę.

Na początku kariery artystycznej Poradowska-Werszler uzyskała dyplom z architektury wnętrz we wrocławskiej PWSSP, słynnej z dokonań w dziedzinie szkła i ceramiki. Jednak to właśnie sztuka włókna pociągała ją najbardziej - jak sama powiedziała jej życie to osnowa, na której przeplata rozmaite wątki.

W 1991 r. artystka rozpoczęła pracę dydaktyczną, którą kontynuuje do dziś. Wprowadziła tkaninę, jako przedmiot nauczania w swojej macierzystej uczelni, a w 2002 r. utworzyła Pracownię Tkaniny Artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Dorobek artystyczny prof. Werszler obejmuje ponad 265 tkanin i obiektów zrealizowanych z użyciem tekstylnego medium, które zaprezentowała na 78 pokazach indywidualnych i 402 ekspozycjach zbiorowych.

Wystawie w łódzkim Muzeum towarzyszyć będzie m.in. spotkanie z artystką, zaplanowane na 25 maja. Ekspozycję w Białej Fabryce będzie można oglądać do 20 sierpnia.