Mieszkający w Kanadzie saudyjski powieściopisarz Mahomet Hasan Alwan został laureatem w X Międzynarodowym Konkursie na powieść arabską. Nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów wręczono mu w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jury X Międzynarodowej Nagrody na powieść arabską wybrało książkę Mahometa Hasana Alwana pt. "Drobna śmierć" spośród ponad 180 powieści nadesłanych z 19 krajów. Nagroda ta jest uznawana za najwyższe i najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w krajach arabskich.

Alwan odebrał w Abu Zabi nagrodę w wysokości 50 tys. dolarów oraz kontrakt na publikację jego powieści w tłumaczeniu na język angielski. Jego książka opowiada o bolesnych doświadczeniach w drodze do samopoznania. Jej bohater podróżuje po wstrząsanej konfliktami XII-wiecznej Andaluzji.

Mahomet Hasan Alwan urodził się w 1979 w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Mieszka i tworzy w kanadyjskim Toronto. Jak dotąd opublikował pięć powieści: "Saqf Elkefaya" (2002), "Sophia" (2004), "Touq Altahara" (2007), "Al-Qundus" (2011) oraz "Mouton Sageer" (2016). W 2010 roku jego opowiadanie opublikowano w antologii 39 najlepszych arabskich pisarzy do lat czterdziestu pt. "Beirut39: New Writing from the Arab World".

Doroczna Międzynarodowa Nagroda dla powieści arabskiej jest przyznawana we współpracy z fundacją Nagrody Bookera. Funduje ją Departament Turystyki i Kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Zabi.