Szymon Barylski został laureatem nagrody w konkursie na Zdjęcie Roku, natomiast Michał Stańczyk zdobył Nagrodę Banku w 13. edycji konkursu fotograficznego BZ WBK Press Foto. Wyniki konkursu, do którego zakwalifikowano łącznie 149 zdjęć, ogłoszono we wtorek wieczorem w Warszawie.

Nagrodzone zdjęcie Barylskiego zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów. Cały fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku, zajął też I miejsce w kategorii Wydarzenia.

"To nie był łatwy wybór. Tematów ważnych i potrzebnych, żeby o nich opowiadać, było sporo. To zdjęcie zatrzymało nas jednak z wielu powodów. Jednym z nich był wciąż aktualny temat - uchodźcy. Należy przypominać o tym, co się dzieje z milionami ludzi. Kolejnym powodem była posiadająca wiele płaszczyzn historia. Kobieta w centrum kadru jest ostatnim punktem, na którym zatrzymujemy wzrok. Zachęcam wszystkich odbiorców, żeby zobaczyli, co na jej twarzy się maluje - wtedy zrozumieją nasz wybór" - powiedziała PAP jednak z jurorek konkursu, Monika Szewczyk-Wittek.

Michał Stańczyk z Agencji Fotograficznej Cyfrasport za zdjęcie przedstawiające Łukasza Fabiańskiego podczas meczu Ukraina – Polska UEFA EURO 2016 we Francji - otrzymał Nagrodę Banku Zachodniego WBK.

Reklama

Jury tegorocznej edycji konkursu wybrało 149 najlepszych zdjęć spośród blisko 8 tys. zgłoszonych. W tym roku swoje prace nadesłała rekordowa liczba ponad 500 polskich zawodowych fotoreporterów zatrudnionych w redakcjach oraz freelancerów.

Reklama

Prace laureatów prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Portrety, Sport oraz Natura. Ponadto w każdej z kategorii wyróżniono fotoreportaż oraz zdjęcie pojedyncze.

Wśród laureatów w kategorii „Wydarzenia” znaleźli się m.in. Szymon Barylski, Przemysław Wierzchowski (Gazeta Wyborcza). W kategorii „Życie Codzienne” pierwszą nagrodę za fotoreportaż otrzymała Martushka Fromeast, natomiast za zdjęcie pojedyncze Maciej Moskwa (Testigo Documentary). Za najlepszy w kategorii „Portret” uznano fotoreportaż Tomasza Lazara oraz zdjęcie pojedyncze Darka Golika (Forum Polska Agencja Fotografów). W kategorii „Kultura i sztuka” nagrodę za najlepszy fotoreportaż przyznano Joannie Mrówce (Forum Polska Agencja Fotografów), natomiast Renata Dąbrowska (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) zajęła pierwsze miejsce za zdjęcie pojedyncze. Najlepszym fotoreportażem sportowym okazał się ten autorstwa Mirosława Pieślaka (Gazeta Codzienna Fakt), a zdjęciem pojedynczym Michała Stańczyka (Agencja Fotograficzna Cyfrasport). W kategorii „Natura” pierwszą nagrodę za zdjęcie pojedyncze otrzymał Mikołaj Nowacki, a za reportaż Tomasz Padło. Danielowi Frymarkowi (Radio Weekend, Testigo Documentary) przyznano nagrodę Fujifilm.

Od 5 maja rusza cykl 15 wystaw pokonkursowych w całej Polsce. Będą im towarzyszyć dodatkowe atrakcje m.in. bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne prowadzone przez Waldemara Kompałę – jurora siedmiu edycji konkursu oraz Karolinę Jonderko – tegoroczną laureatkę II miejsca w kategorii Życie codzienne oraz konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną w każdym mieście.

Pełna lista laureatów, informacje na temat nagrodzonych prac oraz lista miast, które odwiedzi wystawa znajduje się na stronie internetowej pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl