Indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość prywatnych kolekcji fotograficznych, odbędą się w środę w ramach akcji "Odkurzamy domowe archiwa" w warszawskiej siedzibie fundacji.

Domowe archiwa kryją w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Zdarzają się w nich fotografie o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej. Zdjęcia, które mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli znikają, zamknięte w pudłach i niewłaściwie przechowywane. O tym, jak właściwie zadbać o domowe zbiory fotografii będą mówić pracownicy Fundacji Archeologia Fotografii.

"Konsultacji udzielać będą osoby, na co dzień zajmujące się opracowywaniem archiwów fotograficznych, historycy sztuki, specjaliści od digitalizacji zbiorów i od konserwacji prewencyjnej, osoby od lat zajmujące się fotografią historyczną" - powiedziała PAP Marta Szymańska z Fundacji Archeologia Fotografii. Dodała, że podczas konsultacji będzie się można dowiedzieć, jak zbiory fotograficzne zabezpieczyć - zarówno pozytywy, jak i diapozytywy, jak przepakować negatywy w czysty papier, w odpowiednie pudła, jak wyjąć ze szkodliwych folii czy też, w jaki sposób odpowiednio skanować odbitki i negatywy. "A jeśli zdjęcia są wyjątkowo zniszczone lub cenne, to będą odsyłane do konserwatorów" - zaznaczyła Szymańska.

Specjaliści - dodała Szymańska - pomogą też ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć. Historycy sztuki, którzy zajmują się fotografią, są w stanie niemal na pierwszy rzut oka ocenić, czy mamy do czynienia z wartościowymi pod względem artystycznym i historycznym fotografiami.

Na konsultacje można przyjść bez zapisów, w godzinach 11-17 do siedziby Fundacji, przy ul. Andersa 13. Konsultacje są bezpłatne, odbywają się regularnie w każdą ostatnią środę miesiąca.

W galerii Fundacji do 29 kwietnia trwa wystawa pt. "Dłubak / Sokołowska / Ekwiwalenty". W nawiązaniu do programu Roku Awangardy 2017 Fundacja Archeologia Fotografii po raz pierwszy pokazuje wybór ikonicznych fotografii Zbigniewa Dłubaka z lat 1947-1950. Prace Dłubaka zestawione są ze współczesną serią autorstwa Basi Sokołowskiej pt. „Ekwiwalenty 2017”. Cykle Dłubaka i Sokołowskiej dzieli 70 lat. Ekwiwalenty 2017 odnoszą się zarówno do prac Dłubaka, jak i do historii abstrakcji fotograficznej oraz relacji fotografii i malarstwa.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Fundacja Archeologia Fotografii powstała w sierpniu 2008 r. w celu ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach oraz upublicznianie ich spuścizn, inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na podstawie opracowywanych archiwów.

Swoją misję Fundacja realizuje m.in. poprzez digitalizację i udostępnienie on-line w bazie danych, archiwizację, zabezpieczanie negatywów, pozytywów i dokumentów po polskich fotografach, wypracowywanie standardów archiwizacji fotografii, organizowanie wystaw, publikacje, warsztaty.

Obecnie Fundacja prowadzi prace nad archiwami Zbigniewa Dłubaka, Marii Chrząszczowej, Janusza Bąkowskiego i Zofii Chomętowskiej.