W zakończonym w nocy z niedzieli na poniedziałek konkursie uczestniczyło siedem przedstawień. Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" postanowiło przyznać nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego (80 tysięcy złotych) Teatrowi Współczesnemu w Szczecinie i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego w Opolu za koprodukcję spektaklu "Ślub" Witolda Gombrowicza.
Główną nagrodę aktorską otrzymał Grzegorz Falkowski za rolę Henryka w "Ślubie". Jury przyznało także cztery wyróżnienia aktorom biorących udział w tej sztuce.
Jednocześnie członkowie komisji wyrazili zaniepokojenie sposobem interpretowania tekstów klasycznych, jaki obecnie dominuje w wielu teatrach. "Mamy nadzieję, że Komisja Artystyczna następnej edycji Konkursu będzie miała bogatsze możliwości wyboru wartościowych realizacji scenicznych" - napisano w komunikacie po zakończeniu festiwalu.
W ocenie jury społecznego, w skład którego weszły osoby zawodowo niezwiązane z teatrem, najlepszą sztuką tegorocznych konfrontacji byli "Krzyżacy" w wykonaniu zespołu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Jego zespół otrzymał 5 tysięcy złotych nagrody ufundowanej przez marszałka województwa opolskiego.
Dwa wyróżnienia przyznano "Kartotece" w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie za umiejętne pokazanie słodko-gorzkiej historii człowieka oraz "Ślubowi" wystawionemu przez opolsko-szczeciński duet za "wyjątkowe przedstawienie klasy w tradycyjnej formie skupionej na czystej grze aktorskiej".
"Kartoteka" teatru z Olsztyna została uznana za najlepszą sztukę przeglądu przez Jury Nagrody Prezydenta Miasta Opole. Jury dziennikarskie przyznało swoją nagrodę za najlepsze przedstawienie Annie Augustynowicz, reżyserce "Ślubu" za oryginalne odczytanie dramatu i konsekwentne przeprowadzenie swojego zamiaru na scenie.
Za najlepszego aktora dziennikarze uznali Grzegorza Falkowskiego za rolę Henryka w "Ślubie". Wyrazy uznania za inwencję i grę zespołową otrzymali twórcy i wykonawcy granego poza konkursem "Cesky'ego Diplomu" na podstawie prozy Mariusza Szczygła w wykonaniu wrocławskiej filii PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie.