"Katyń - historia wciąż żywa" w reż. Michała Patera to jeden z filmów, który będzie mogła zobaczyć w piątek i sobotę w stołecznej Kinotece publiczność 8. przeglądu filmowego "Echa Katynia". W programie przeglądu znalazły się też dyskusje.

Przegląd organizowany jest w kilkunastu miastach w Polsce w związku z 77. rocznicą zbrodni katyńskiej. Celem wydarzenia jest upamiętnienie 22 tys. ofiar - polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, którzy zginęli wiosną 1940r.

"To szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad zbrodnią katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni" - podkreśla Instytut Pamięci Narodowej.

"Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 +operacja polska+ była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób w jaki byli mordowani często przypominał ten z Katynia" - dodaje organizator.

Publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć trzy filmy o zbrodni katyńskiej oraz zbrodniach systemu komunistycznego, w tym amerykańską produkcję "The Officer's wife" w reż. Piotra Uzarowicza - wnuka oficera zamordowanego przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (Twerze), który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i wyruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów. Po piątkowym pokazie filmu odbędzie się dyskusja o losach jeńców wojennych 1920r. oraz rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, w której udział wezmą prof. Zbigniew Wawer oraz dr Ewa Kowalska. Spotkanie poprowadzi Karolina Kolbuszewska.

"Polska sztuka bohaterów" Arkadiusza Gołębiewskiego, film stworzony na specjalne zamówienie IPN, opowiada o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią, wokół której toczy się narracja filmu jest Danuta Siedzikówna ps.Inka.

Najnowszym z prezentowanych filmów jest "Katyń - historia wciąż żywa", obraz zrealizowany przez Michała Patera. Podróżnik i vloger publikujący na koncie Autostopem Na Koniec Świata przedstawia w nim złożoność historii o zbrodni katyńskiej i proces jej zakłamywania - przez wiele lat sowiecka Rosja wypierała się odpowiedzialności za mord, obarczając nim III Rzeszę Niemiecką. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, podczas którego Pater opowie o historycznym aspekcie swoich podróży.

Filmy będą pokazywane w kilkunastu miastach Polski, także w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. Inicjatywa ma charakter edukacyjny, wstęp na projekcie jest bezpłatny.

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy trafili do sieci obozów utworzonych przez szefa NKWD Ławrientija Berię. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego.

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni. W tym samym czasie, kiedy NKWD mordowało polskich jeńców i więźniów, ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego, przeprowadzonej również przez władze w Moskwie.