Polsko-izraelska koprodukcja "Scaffolding" ("Rusztowanie") w reż. Matana Yaira oraz krótkometrażowa fabuła "Najpiękniejsze fejerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej to kolejne dwa polskie filmy, które zobaczy publiczność 70. Festiwalu Filmowego w Cannes.

"Najpiękniejsze fajerwerki ever", krótkometrażowy film fabularny w reż. Aleksandry Terpińskiej, zakwalifikował się do konkursu krótkometrażowego 56. Semaine de la Ciritique. Pokaz filmu, wyprodukowanego przez Studio Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, będzie jednocześnie jego światową premierą.

"Jesteśmy przekonani, że Cannes to dla Aleksandry Terpińskiej idealny start" - mówi z kolei Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka. "To wspaniałe zwieńczenie pewnego etapu robienia krótkich metraży" - podkreśla reżyserka, autorka m.in. "Czeskiego Łabędzia".

Terpińska to laureatka szeregu nagród za swoje wcześniejsze filmy: "Amerykę" (m.in. Złota Kijanka na Camerimage) i "Święto zmarłych" (m.in. wyróżnienie z Cottbus).

Akcja "Najpiękniejszych fajerwerków..." - jak zapowiadają twórcy - toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Produkcja opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół (Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak), którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

Scenariusz produkcji był najlepszy w konkursie "Przypadek", zorganizowanym m.in. przez Kino Polska i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych z okazji Roku Kieślowskiego. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Dymek, a producentką wykonawczą Beata Rzeźniczek.

"Scaffolding" to polsko-izraelska produkcja w reż. Matana Yaira. Jej głównym bohaterem jest siedemnastoletni Asher (Asher Lax), któremu impulsywna natura od zawsze przysparzała wielu problemów w szkole. Ojciec chłopaka widzi w nim swojego spadkobiercę, któremu pozostawi rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań. Tymczasem Asher poświęca się swojej relacji z Ramim, nauczycielem literatury.

Film, jako jeden z dziewięciu, zostanie pokazany na Festiwalu w sekcji ACID, jednej z trzech - jak informuje PISF - równoległych sekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, obok Semaine de la Crtitique i Quinzaine des Réalisateurs. Sekcja działa od 1993 roku, jej celem jest wspieranie nowych talentów reżyserskich w dziedzinie filmu fabularnego i dokumentu.

Na festiwalu zobaczymy także m.in. francusko-litewsko-ukraińsko-polską koprodukcję "Szron" ("Frost") w reż. Sharunasa Bartasa z udziałem Vanessy Paradis i Andrzeja Chyry. "Koniec widzenia" w reż. Grzegorza Mołdy o Marcie, która musi wybierać między swoim ojcem a chłopakiem, powalczy z kolei o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja 2017.