Smutne święto książki i czytelników. "Polskie nieczytanie jest stabilne"

21.04.2017, 13:06
książki, taczka

Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku po lekturę sięgnęło zaledwie 37 procent Polaków, a tylko co czwarta osoba czyta siedem lub więcej książek rocznie. Niemal co czwarte gospodarstwo domowe nie ma nawet jednej książki.źródło: ShutterStock

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowiono, by zachęcić wszystkich, a zwłaszcza młodych, do odkrycia przyjemności z czytania i docenienia wkładu twórców, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury i społeczeństwa. Tego dnia mówi się również o inicjatywach, które służą promocji czytelnictwa. Według badania Biblioteki Narodowej 63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Ten wskaźnik nie zmienia się od lat. "Polskie nieczytanie jest stabilne" - brzmi wniosek z raportu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (3)

 • A(2017-04-24 00:52) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda jest taka, ze Polacy czytaja nie wiele.

  Odpowiedz
 • zxc(2017-04-22 22:38) Zgłoś naruszenie 11

  " co roku na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ok. 3000 osób powyżej 15 lat" Wartość takich badać jest czysto abstrakcyjna. Wmawia się nam, że w ogóle nie czytamy. Ja wiem jedno prawie każdy coś czyta, ale warto zwracać uwagę co się czyta.

  Odpowiedz
 • Grażyna K.(2017-04-22 10:32) Zgłoś naruszenie 11

  Nie bardzo dowierzam badaniom czytelnictwa, prowadzonym przez biblioteki. Od lat nie chodzę do bibliotek, a naprawdę dużo czytam. Kupuję w księgarniach, także z tzw. tanimi książkami, wymieniam się ze znajomymi. Mój syn natomiast, który czyta bardzo dużo, parę lat temu kupił cyfrowy czytnik Kindle. Nie sądzę, by ankiety wszelkich książnic uwzględniały takie czytelnictwo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie