Trwają zaawansowane rozmowy dotyczące wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. W planach jest utworzenie samodzielnej instytucji kultury – poinformowało PAP w środę MKiDN. Działania mają zostać przeprowadzone "w ciągu 2017 r.".

"MKiDN i Województwo Mazowieckie prowadzą zaawansowane rozmowy nt. procedury wydzielenia Muzeum w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach, utworzenia z niego samodzielnej instytucji kultury i podjęcia wspólnego prowadzenia" – poinformowało w środę PAP MKiDN. Jak zapowiedziano, działania „z dużą dozą pewności przeprowadzone zostaną w ciągu 2017 r.".

Resort kultury, pytany przez PAP o powstanie tzw. sieci muzeów, odpowiedział, że "sieć muzeów można rozpatrywać z punktu widzenia zaangażowania MKiDN w utrzymywanie istniejących i tworzenie nowych muzeów". "Obecnie MKiDN jest organizatorem lub współorganizatorem 35 muzeów w Polsce” – napisano.

Resort kultury poinformował, że w 2017 r. planuje podjąć współprowadzenie: Muzeum w Treblince, Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

„Planowane jest także utworzenie wspólne z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i m. st. Warszawą (...) Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. Prowadzone są także rozmowy w sprawie utworzenia w Lublinie (wspólnie z samorządem Województwa Lubelskiego) Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej” - podano w komunikacie, dodając, że ministerstwo kultury „jest i będzie zaangażowane w finansowanie budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku”.

Katarzyna Krzykowska