14 koncertów tworzy program Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, którego dziesiąta edycja rozpocznie się w piątek. Artystą rezydentem tegorocznego festiwalu będzie światowej klasy wiolonczelista Mischa Maisky.

"Motywem przewodnim festiwalu w tym roku jest dialog. Będą to dialogi nie tylko między instrumentami, ale też między epokami historycznymi. Nie zabraknie też dialogów między gwiazdami światowego formatu a młodymi artystami, którzy dopiero zaczynają swoją karierę" - powiedział dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego (GFM), Konrad Mielnik.

W programie festiwalu znalazło się sześć dialogów muzycznych. Będą to m.in. występ rodzeństwa Doroty Anderszewskiej (skrzypce) i Piotra Anderszewskiego (fortepian) oraz koncert wirtuoza skrzypiec z Włoch Giuliano Carmignoli i gdańskiego zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis.

Mielnik wyjaśnił, że ze względu na artystę rezydenta Gdański Festiwal Muzyczny 2017 będzie zdominowany przez instrumenty smyczkowe przedstawiane w rozmaitych konfiguracjach.

Artysta rezydent tegorocznego Gdańskiego Festiwalu Muzycznego Mischa Maisky urodził się na Łotwie w 1948 r., kształcił się w Rosji, następnie wyemigrował do Izraela. Był entuzjastycznie przyjmowany w Londynie, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku i Tokio, a także w pozostałych najważniejszych centrach muzycznych.

Nagrywając wyłącznie dla Deutsche Grammophon, w ciągu ostatnich 25 lat wydał ponad 30 płyt z takimi orkiestrami jak Filharmonicy Wiedeńscy i Berlińscy, London Symphony, Israel Philharmonic, Orchestre de Paris, Orpheus Chamber Orchestra czy Chamber Orchestra of Europe.

Maisky wystąpi w piątkowym koncercie, inaugurującym festiwal. W sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wybitnemu wiolonczeliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych skrzypków na świecie, Rosjanina Maxima Vengerova.

Do tej pory w roli artysty rezydenta GFM występowali m.in. tacy artyści jak Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny, Daniel Reuss i Maxim Vengerov.

W koncercie finałowym, który odbędzie się 8 kwietnia, zaprezentowana zostanie "Pasja wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. Wykona ją wraz z sześcioma solistami Orchestra of the 18th Century - założony w 1981 r. holenderski zespół wykonującą muzykę dawną oraz Cappella Amsterdam - chór kameralny, założony w 1970 r. przez Jana Boeke.

O randze koncertów GFM świadczą nie tylko wybitni muzycy, ale i fakt, że udział w festiwalu jest nagrodą Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W tym roku, w ramach takiego właśnie wyróżnienia, wystąpi ubiegłoroczna zwyciężczyni poznańskiego konkursu Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja)

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Centrum św. Jana, Akademii Muzycznej, Dworze Artusa, kościele garnizonowym i studio koncertowym Radia Gdańsk.