„To kompletny dar od bratanicy Stanisława Gałka - Anny Olszewskiej. Zdecydowała się oddać nam całą swoją kolekcję 46. dzieł odziedziczonych po swoim stryju” – powiedziała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Wyjaśniła, że darowizna znakomicie uzupełnia kolekcję obrazów Gałka w Muzeum Tatrzańskim i tworzy już pokaźną kolekcję jego twórczości - łącznie 80 dzieł.

Na wystawie można oglądać pejzaże, głównie tatrzańskie, ale także nadmorskie oraz portrety. Można podziwiać olejne szkice wykonane na tekturze, które dają możliwość zapoznania się z warsztatem artysty i odzwierciedlają talent i techniczną biegłość Stanisława Gałka.

Ofiarodawczyni obrazów wspominała, że Stanisław Gałek był osobą niezwykle życzliwą. „Pomagał mi, kiedy za czasów okupacji moja mam była w Oświęcimiu, zawsze mogła liczyć na stryja. Pamiętam, jak wielokrotnie pytałam go, co mam robić. On mi wiele doradzał” – wspominała Anna Olszewska.

Stanisław Gałek urodził się w 1876 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. Jako kilkunastolatek trafił do szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, gdzie uczył się rzeźby ornamentalne i figuralnej. Po studiach w Krakowie kontynuował edukację artystyczną w Monachium i Paryżu. Powrócił pod Tatry, gdzie do końca życia działał artystycznie. Jego ulubionym tematem pracy były pejzaże tatrzańskie.

Zmarł w 1961 roku w wieku 84 lat i spoczął na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Drugim darem dla Muzeum Tatrzańskiego ofiarowanym przez Annę Olszewską jest kolekcja fotografii jej męża Tadeusza Olszewskiego. Był on znanym zakopiańskim fotografem, który od lat 50-tych do nagłej śmierci w Tatrach w 1985 r. fotografował wszystkie ważne wydarzenia w Zakopanem oraz wydarzenia górskie np. akcje ratownicze, wspinaczki. Kolekcja ta liczy 14 tys. fotografii.