Tomasz Jodłowski zdobył I nagrodę w rozstrzygniętym w czwartek konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2016. Jury doceniło jego zdjęcia z ekstremalnego biegu o nazwie Runmageddon. Konkurs jest organizowany od 2004 r.

Jak poinformowała Aneta Satława ze współorganizującej konkurs Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w tym roku wpłynęło 667 zdjęć 70 autorów. Na wystawę w holu śląskiej książnicy zakwalifikowano 152 fotografie.

Pierwsze miejsce jury pod przewodnictwem prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP przyznało Jodłowskiemu - za cykl pt. „Ścieżka zdrowia”. To czarno-białe fotografie przedstawiające zmagania uczestników Runmageddonu w kwietniu ubiegłego roku w Zabrzu.

Druga nagroda przypadła Dawidowi Chalimoniukowi za zdjęcie „Aborcja – protest”, wykonane podczas happeningu Federacji Anarchistyczej w Katowicach. Trzecie miejsce przyznano Łukaszowi Kowalskiemu za cykl „Z życia bacówki” - fotografie wykonane we wsi Jaworki.

Reklama

Nagrodę specjalną im. Jana Suchana otrzymał Daniel Dmitriew - za zdjęcie szczudlarzy pt. „Anioły w Piekarach”, a nagrodę czytelników Biblioteki Śląskiej, ufundowaną przez fundację im. Krystyny Bochenek, Tomasz Makula - za zdjęcie „Ostatnia”.

Była to już 14. edycja konkursu, w którym mogą brać udział fotoreporterzy z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, a także z czeskich regionów: ołomunieckiego i morawsko-śląskiego. Celem konkursu jest promocja regionu, dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących w społeczeństwie, a także integracja środowiska fotoreporterów. Mogą w nim rywalizować zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy, współpracujący z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i nagrody specjalne, a zwycięzca także przechodnią statuetkę Złotego Druha. Jest to kilkudziesięcioletni, pomalowany na złoto aparat fotograficzny - narzędzie pracy fotoreportera w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Syndykat Dziennikarzy z Ostrawy.