Urodzona w Rybniku (Śląskie) wybitna pianistka Lidia Grychtołówna otrzymała tytuł honorowego obywatela tego miasta – podał w piątek rybnicki magistrat. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie.

"Prezydent Piotr Kuczera bardzo się cieszy, że radni podjęli inicjatywę i jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. uhonorowania Lidii Grychtołówny. Jesteśmy dumni, że ta wybitna pianistka pochodzi z naszego miasta" – powiedziała PAP w piątek asystentka prezydenta Rybnika Agnieszka Skupień.

Jak podali radni w uzasadnieniu do przyjętej w czwartek uchwały, "Lidia Grychtołówna w swoich wypowiedziach podkreśla, że Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana".

Lidia Grychtołówna urodziła się 18 lipca 1928 r. Gry na fortepianie zaczęła się uczyć u swojej matki już w wieku trzech lat. Systematyczną naukę rozpoczęła pod okiem prof. Wandy Chmielowskiej, u której później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (dzisiejsza Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). Kształcenie kontynuowała m.in. w Krakowie i Warszawie oraz za granicą.

Pianistka debiutowała w 1953 r. w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją zmarłego w styczniu br. Stanisława Skrowaczewskiego.

Jest laureatką prestiżowych konkursów muzycznych m.in. w 1955 r. uzyskała siódme miejsce na Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.

Dokonała również licznych nagrań m.in. dla wytwórni Polskie Nagrania i Deutsche Grammophon. Jak przypomnieli rybniccy radni w uzasadnieniu, Lidia Grychtołówna wykonuje bardzo szeroki repertuar (od muzyki baroku do XX wieku), jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Pianistka była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Mainz (Moguncji), gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Zasiadała w jury renomowanych konkursów pianistycznych, w tym kilkakrotnie w jury Konkursów Chopinowskich.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W ub. r. uhonorowana została złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Lidia Grychtołówna będzie ósmym Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika. Wcześniej wyróżnieni zostali m.in. wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz, były premier prof. Jerzy Buzek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki oraz arcybiskup Damian Zimoń.