Wojciech Młynarski miał niezwykłą umiejętność komentowania rzeczywistości - wspominał zmarłego w środę muzyka Grzegorz Szwałek, jeden z członków zespołu Raz, Dwa, Trzy. "Młynarski był głosem wszystkich pokoleń, wszystkich wrażliwych pokoleń" - podkreślił.

Szwałek - który w Raz, Dwa, Trzy gra m.in. na akordeonie - w rozmowie z PAP wspominał pracę nad albumem "Młynarski", który zespół nagrał dziesięć lat temu. "Uwielbiamy twórczość Młynarskiego i wielkim wydarzeniem było dla nas spotkanie z nim oraz możliwość zagrania piosenek, które tłumaczył i które napisał" - mówił muzyk. "Wiemy, że ta płyta bardzo mu się podobała. Wielokrotnie Młynarski gościł na koncertach, na których graliśmy materiały z tej płyty. Jego śmierć to wielka strata dla nas wszystkich" - dodał.

Jak przyznał Szwałek, ciężko mu powiedzieć, jaką postacią prywatnie był Młynarski. "Na ten temat powinni się wypowiadać ludzie, którzy znali go bliżej. W zespole nie należeliśmy do bliskiego kręgu jego przyjaciół, różniliśmy się także wiekowo. To miało duże znaczenie. Znaliśmy się tylko z czasu, kiedy Młynarski przebywał z nami. To była bardzo ciepła i sympatyczna postać" - podkreślił.

"Młynarski był na pewno wyjątkowym, ponadczasowym artystą. Tysiące jego piosenek i przepięknych tłumaczeń zostaną na lata" - ocenił Szwałek. "Myślę, że napisał niesamowite rzeczy. Był jednym z najwybitniejszych trzech, może czterech poetów polskiej piosenki. Jest i powinien zostać guru dla młodych ludzi - także tych, którzy sięgają po pióro i tych wszystkich, dla których tekst w piosence jest czymś więcej niż dodatkiem do muzyki" - powiedział.

"Myślę, że takie myślenie nie wynika bezpośrednio z tego, że Młynarski był traktowany jako głos swojego pokolenia. Sądzę raczej, że Młynarski był i pozostanie na lata głosem wszystkich pokoleń, wszystkich wrażliwych pokoleń" - dodał.

Szwałek wspominał także "tę niesamowitą spostrzegawczość i umiejętność komentowania rzeczywistości, którą zastawał". "To absolutny szczyt i wzór tego, w jaki sposób można opisać rzeczywistość" - skomentował.

Jako szczególnie bliski sobie tekst Młynarskiego instrumentalista podał "Piosenkę starych kochanków". "Pracując nad płytą wybieraliśmy piosenki z ogromnej ilości rzeczy, które pan Wojciech napisał. Myślę, że każdy w zespole ma ulubioną piosenkę, ale z tych, które gramy, sam wyróżniłbym +Piosenkę starych kochanków+". To tłumaczenie Młynarskiego, ale przepiękne i dojmujące" - powiedział.

"Zresztą, w zespole jesteśmy głęboko przekonani, że te tłumaczenia są lepsze niż oryginały. Niektórzy powiedzą, że to tylko przekłady, ale to naprawdę wielka sztuka, żeby w poezji powiedzieć od siebie coś więcej" - podkreślił Szwałek.

Wojciech Młynarski, jeden z najpopularniejszych polskich autorów piosenek i piosenkarzy, zmarł w środę wieczorem po długiej chorobie. 26 marca skończyłby 76 lat. Był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych" i songów politycznych.