„Szewców” wg Witkacego od soboty będzie można oglądać w krakowskim Narodowym Teatrze Starym. W spektaklu, obok aktorów zawodowych, wystąpią gościnnie aktorzy z niepełnosprawnościami.

Przedstawienie wyreżyserowała Justyna Sobczyk, która od lat pracuje w Teatrze 21 z osobami chorymi na autyzm i zespół Downa. Dramaturgię przygotowała Justyna Lipko-Konieczna. "Nie interesowało nas realizowanie +Szewców+ jako +Szewców+, powoływanie tekstu Witkacego na scenę. +Szewców+ czytaliśmy przez pryzmat aktorów jako rzemieślników. Chcemy opowiedzieć o warsztacie szewskim, łamanym przez aktorski; także o aktorach, którzy budują ten spektakl” – wyjaśniła reżyserka.

Dodała także, że każda postać w jej „Szewcach” ma jakieś braki, np. Księżna nie potrafi budować relacji partnerskich, prokurator jest przepełniony strachem, Sajetan jest wypalony zawodowo.

Aktorzy zostali obsadzeni losując role. „Bałam się, że przy +Szewcach+ wpadniemy w rozdawanie ról, które pasują do fizjonomii. Stąd losowanie” – powiedziała w środę dziennikarzom reżyserka.

Na scenie widzowie zobaczą: Małgorzatę Zawadzką, Szymona Czackiego, Radosława Krzyżowskiego, Michała Majnicza, Martynę Krzysztofik, Annę Komorek, Ireneusza Buchicha de Divana, Pawła Kudasiewicza.

W spektaklu wystąpi także Krzysztof Globisz (w 2014 r. miał wylew) jako Hiper-Robociarz (wcześniej w 2002 r. grał Sajetna w „Szewcach” Jerzego Jarockiego). „To ważny moment w teatrze, że aktor w stanie afazji mówi, że chce pracować i zaraża swoją pasją innych” – powiedziała reżyserka.

Dzień po premierze, czyli w niedzielę, Stary Teatr zaprasza na spotkanie z zawodowymi aktorami sceny narodowej oraz z aktorami niepełnosprawnymi grającymi w przedstawieniu. Artyści opowiedzą jak sami postrzegają teatr oraz w jaki sposób ich poglądy dotyczące rzemiosła aktorskiego wpłynęły na spektakl.