Duży Festiwal Czytania odebrał dwie WDECHY dla Wydarzenia Roku przyznawane przez magazyn „Co Jest Grane“. Festiwal został nagrodzony przez jurorów, zwyciężył także w plebiscycie publiczności.

Jurorzy nagrodzili Big Book Festival jako Wydarzenie Roku podkreślając, że jest to impreza zapewniająca mądre, otwarte rozmowy o literaturze, a robi to w sposób przenikliwy i bez zadęcia. Zarówno przez międzynarodowy program, jak i swoją wyjątkowość, oryginalność, które sprawiają, że Big Book Festival bardzo szybko stał się jednym z najważniejszych festiwali literackich w kraju – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

WDECHĘ przyznano festiwalowi za interdyscyplinarność oraz logistyczne wędrówki po Warszawie – odkrywanie literackich kontekstów dawnych fabryk, dworców czy pałaców. Jurorzy docenili również to, że na festiwalu mile widziane są zwierzęta, które chętnie z tej otwartości korzystają.

- Dziękujemy jurorom i czytelnikom. Wielka radość. Ta nagroda jest dla nas sygnałem, że próba stworzenia pierwszego w historii Warszawy międzynarodowego festiwalu czytania, która kilka lat temu wydawała się wyprawą z motyką na słońce, nie tylko się udała, ale też, że Big Book szybko stał się ważną i teraz wierzymy, że trwałą częścią życia tego miasta – powiedziały Anna Król i Paulina Wilk, twórczynie festiwalu.

Piąta edycja Big Book Festival odbędzie się 23-25 czerwca 2017 r. W programie znajdzie się ponad 50 spotkań i happeningów. Tym razem międzynarodowemu festiwalowi czytania towarzyszy hasło: powrót do początku I back to beginning, a wszystkie jego wydarzenia odbędą w dawnych budynkach szkół przy ul. Emilii Plater 31.

powrót do początku I back to beginning - to metaforyczny powrót do czasu,
w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować
i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. - Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

Big Book Festival - Duży Festiwal Czytania odbywa się w Warszawie od 2013 r. Organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli“ działająca we współpracy z kilkudziesięcioma partnerami. Gośćmi festiwalu byli m.in.: Zadie Smith, Boris Akunin, Swietłana Aleksjijewicz, Karl Ove Knausgard i inni autorzy z ponad 20 krajów. Big Book Festival prezentuje także własne produkcje, widowiska i słuchowiska, zaprasza do udziału w nowatorskich turniejach, spacer oraz grach prezentujących zaskakujące wymiary literatury.

Pełny program piątek edycji festiwalu zostanie ogłoszony wiosną.