Ponad 800 filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zostanie zachowanych w wersji cyfrowej w ramach zainaugurowanego w czwartek programu „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”

Telewizja Polska ma w swoich archiwach filmy fabularne i dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji, seriale, audycje edukacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, audycje dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych.

"Są to zasoby stanowiące w dużej mierze dziedzictwo narodowe o wartości artystycznej, kulturowej i historycznej" - przypomniał prezes TVP Jacek Kurski na czwartkowej konferencji prasowej.

Dotąd zbiory te emitowane były wybiórczo, głównie poprzez tradycyjną telewizję linearną. Taki sposób dystrybucji wynikał z barier technologicznych. Archiwalne zasoby telewizyjne przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych.

"Dzięki rekonstrukcji cyfrowej 836 tytułów zostanie zachowanych i udostępnionych w najwyższej jakości dźwięku i obrazu kolejnym pokoleniom Polaków" - mówił Kurski.

Pierwsze filmy i programy zrekonstruowane w ramach projektu zostaną pokazane w formie cyfrowej w 2018 r. Warunkiem stworzenia katalogu dzieł przeznaczonych do digitalizacji było m.in.: posiadanie przez TVP praw do tych utworów czy też posiadanie przez nie wyjątkowych wartości kulturowych, edukacyjnych i historycznych.

Pierwszymi tytułami objętymi projektem będą seriale „Ekstradycja” i „Czterdziestolatek”. Kolejne to m.in. „Pogoda domu niechaj będzie z tobą…”, „Personel”, „Spokój”, „Pierwsza Miłość”, „Legenda”, „Próba ciśnienia”, „Krzysztof Penderecki”, „Noce i dnie”, „Do krwi ostatniej”, „Zmiennicy”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Królowa Bona”, „Polskie drogi”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Szaleństwo Majki Skowron”, „Na kłopoty Bednarski”, „Przygody Psa Cywila”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Życie na Gorąco”, „Nad Niemnem”, „Lalka”, „Pan Tadeusz”.

Jak mówił Kurski, digitalizacja jest niezwykle złożonym procesem technologicznym. Za pomocą specjalnej maszyny, klatka po klatce skanowane i rekonstruowane są taśmy celuloidowe. Wymaga to od realizatorów ogromnej precyzji i znajomości dzieła. Przy okazji digitalizacji możliwe jest usuniecie usterek oryginału wynikających ze starzenia się materiałów, na których pierwotnie zostały zapisane.

Proces korekcji barwnej i rekonstrukcji dźwięku ma kluczowy wpływ na efekt końcowy i odbiór serialu przez widzów, jest też czasochłonny. TVP do tego projektu zaangażowała najlepszych specjalistów, a dzięki środkom z grantu unijnego zakupi najbardziej zaawansowany sprzęt i oprogramowanie, tak by zachować wartości artystyczne materiału audiowizualnego, z poszanowaniem zamysłu artystycznego jego twórców.

Zrekonstruowane w ramach projektu zbiory Telewizja Polska udostępni przez internet, w serwisie VOD oraz na DVD i Blu-Ray. Ponadto materiały będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Projekt, który 2 marca zainaugurowała TVP obejmuje 36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją 836 tytułów, do której zatrudniono 79 specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu. Zdigitalizowanych zostanie 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 spektakli Teatru Telewizji. Obecnie są one zarejestrowane na 595 kilometrach taśm, których projekcja trwałaby 675 godzin.

Projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” będzie kosztował ponad 80 mln zł, z czego niemal 60 mln pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.