Płytę z oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora pochodzącego z Warmii, nagrali i promują Warmińsko-Mazurscy Filharmonicy. Dwupłytowe wydawnictwo jest efektem muzycznych działań z 2016 roku - Roku Nowowiejskiego, ustanowionego przez Sejm.

W 2016 roku przypadała 70. rocznica śmierci kompozytora, a w 7 lutego 2017 r. obchodzona była 140. rocznica jego urodzin.

Do udziału w projekcie muzycznym zaproszono światowej sławy solistów Aleksandrę Kurzak- sopran, Artura Rucińskiego- baryton oraz Rafała Siwka – bas. Wykonawcom towarzyszył Górecki Chamber Choir oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadził dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Piotr Sułkowski.

Dyrektor Sułkowski powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej promującej wydawnictwo płytowe, że nagrane oratorium to znakomite zakończenie i posumowanie obchodów roku Nowowiejskiego, który jest patronem Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

"To jest płyta, która będzie promować Warmię i Mazury oraz kompozytora Feliksa Nowowiejskiego na całym świecie. Jego twórczość to wspaniała uniwersalna i ponadczasowa muzyka"- podkreślił dyrektor Sułkowski. Przyznał, że oratorium w odbiorze jest monumentalne i stawia przed wykonawcami ogromne wyzwania artystyczne.

Nagranie blisko 100-minutowego dzieła odbyło się w dwóch turach nagraniowych - w sierpniu oraz w listopadzie ubiegłego roku. Potem rozpoczęło się opracowanie studyjne i montaż nagrania. "Dużym wyzwaniem było zgranie terminów wszystkich solistów. Ich kalendarze koncertowe były wypełnione zobowiązaniami artystycznymi w Europie i na świecie. Udało się ich gościć w Olsztynie w listopadzie, artyści przybyli na nagrania prosto z sal koncertowych Nowego Jorku, Amsterdamu czy Londynu - zaznaczył dyrektor Sułkowski.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że obchody roku Nowowiejskiego były wypełnione koncertami, a zwieńczone nagraniem płyty z oratorium Quo Vadis w wykonaniu muzyków Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii okazały się wielkim sukcesem.

"Chcę pogratulować rozmachu i pewności działań. Nowowiejski to marka naszego regionu, a oratorium Quo Vadis to muzyka, która wzmaga wyobraźnie zwłaszcza, gdy ma się przed oczami dzieło Henryka Sienkiewicza a także realizacje filmowe" - dodał marszałek.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewie, kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 roku osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego.

Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta - organizował koncerty symfoniczne i chóralne, występował z recitalami organowymi. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", uwertura "Swaty polskie", "Poematy symfoniczne", oratorium "Znalezienie Świętego Krzyża", oratorium "Quo vadis", pieśń "Marsylianka wielkopolska", opera "Legenda Bałtyku", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne (w tym ok. 600 pieśni).

Największe zaszczyty, jakie osiągnął Nowowiejski przyszły za sprawą Oratorium +Quo vadis+ wykonanego po raz pierwszy w roku 1907 w Usti nad Łabą, a następnie w ostatecznej wersji – w 1909 roku w Amsterdamie, skąd – przyjęte tam entuzjastycznie – ruszyło w świat, oklaskiwane w wielu krajach Europy, a także w Ameryce, gdzie jego twórca sam dyrygował nim w nowojorskiej Carnegie Hall.

Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. W uchwale przyjętej jednogłośnie przez Sejm ponad rok temu 22 grudnia 2015 roku podkreślono, że do spuścizny Nowowiejskiego wciąż odwołują się liczni twórcy. W domu rodzinnym kompozytora w Barczewie od 1961 r. znajduje się muzeum noszące nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.