Wystawa "Autour de Tadeusz Kantor" i belgijski film z udziałem Catherine Deneuve "Zupełnie Nowy Testament" znalazły się w programie rozpoczynającego się 1 marca Festiwalu Frankofonii. Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

"Festiwal jest skierowany do szerokiego grona odbiorców i ma na celu prezentowanie bogactwa kulturowego krajów frankofońskich. Polska jest krajem dosyć homogenicznym, tym cenniejsze są takie wydarzenia, które niosą za sobą wartości poznawczo-wychowawcze" - powiedziała PAP w piątek koordynatorka Festiwalu Frankofonii Katarzyna Zając-Martin. "Z roku na rok wydarzeniami odbywającymi się w trakcie trwania festiwalu objęty jest coraz większy obszar Polski" - dodała.

Podczas festiwalu zaplanowano spektakle, pokazy filmów, koncerty, spotkania literackie oraz inicjatywy edukacyjne i językowe.

Od 1 do 25 marca w warszawskiej Mediatece Instytutu Francuskiego dostępna będzie wystawa malarstwa “Autour de Tadeusz Kantor” autorstwa Hanny Szoll. Inspiracją do namalowania przedstawionego na wystawie cyklu obrazów “Autour de Tadeusz Kantor” był Międzynarodowy Rok Tadeusza Kantora (2015 r. UNESCO).

W ogólnopolskim programie kinowym festiwalu znalazły się m.in.: szwajcarski film animowany „Nazywam się Cukinia”, „Zupełnie Nowy Testament” - belgijski film z udziałem Catherine Deneuve, rumuński dokument „W poszukiwaniu utraconego ojca” oraz kanadyjski film „Mama”.

Koordynatorka festiwalu Katarzyna Zając-Martin podkreśliła "znaczenie państw afrykańskich, ponieważ to tam frankofonia jest najbardziej obecna". "Stąd obecność nominowanej do Oscara marokańskiej produkcji +Aida+ w reżyserii Driss Mrini" - zauważyła.

Jak zapowiedziała, w Teatrze Kamienica w Warszawie wystawiony zostanie spektakl „Dalida - chansons d’amour”, który przeniesie publiczność w świat najsłynniejszych francuskich piosenek, natomiast w Domu Kultury Świt - sztuka „La Greve des Becs” – „Bunt Żółtodziobów”.

"Ten spektakl szwajcarskiego dramaturga Camille’a Rebeteza, grany jest w dziewięciu polskich miastach. Wśród nich są miasta bardzo małe, które niekiedy cierpią z powodu braku wydarzeń kulturalnych. Liczę, że publiczność będzie w stanie wiele, dzięki festiwalowi skorzystać" - wyjaśniła koordynatorka festiwalu.

We wrocławskiej Bibliotece Romańskiej odbędzie się m.in. projekcja "Chante ton bac d’abord" ("Najpierw zdaj maturę" - reż. David Andre), "Respire" ("Oddychaj" - reż. Mélanie Laurent) oraz "Mon ame par toi guerie" ("Uzdrowiciel" - reż. François Dupeyron).

W szczecińskiej siedzibie Alliance Francaise pokazany zostanie film Krystyny Rodzewicz pt. "Oh, la la… La Reunion" natomiast w Szczecińskim Inkubatorze Kultury INKU będzie można zobaczyć "Demain, apres la guerre" („Jutro po wojnie”- reż. Jako Raybaut)

Wydarzenie odbywa się dzięki współpracy zrzeszającej 84 państwa Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Jest ona wspólnotą ludzi i państw posługujących się językiem francuskim.

"Festiwal nie istniałby, gdyby ta wspólnota nie przekształciła się w instytucje międzynarodową - OIF, będąca pomostem między różnymi kulturami. Ze względu na liczność grupy państw, konieczna jest koordynacja i wzajemna współpraca ze wszystkich stron" - podkreśliła Zając-Martin.

Festiwal odbędzie się w dziewięciu polskich miastach, w dniach od 1 do 31 marca 2017 r.

Piąta edycja festiwalu odbędzie się przy udziale ambasad Francji, Libanu, Konga, Kanady, Rumunii, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Tunezji, Senegalu, Przedstawicielstwa Walonii-Brukseli oraz Instytutu Francuskiego w Polsce i Rumuńskiego Instytutu Kultury.