Spektakle teatralne, koncerty oraz wspólne projekty fotograficzne znalazły się w programie całorocznego Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, który w marcu rozpocznie się na Dolnym Śląsku.

Festiwal jest efektem niemal rocznej współpracy władz Dolnego Śląska oraz Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski przypomniał w czwartek podczas konferencji prasowej, że przed rokiem została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Dolnym Śląskiem a Adżarią. „To współpraca pomiędzy regionami, której wyrazem będzie ożywiona współpraca gospodarcza, ale to również współpraca pomiędzy Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Państwowym Teatrem Dramatycznym w Batumi, to również współpraca pomiędzy uczelniami z Wrocławia i Gruzji” - powiedział Przybylski.

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury rozpocznie się od pokazów spektakli teatralnych. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy we współpracy z Państwowym Teatrem Dramatycznym w Batumi przygotował dwa przedstawienia. Pierwsze z nich to „Wiele demonów” w reżyserii dyrektora legnickiego teatru Jacka Głomba. To spektakl na podstawie powieści Jerzego Pilcha.

Reklama

Drugi ze spektakli - „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” - wyreżyserował Gruzin Andro Enukidze. To z kolei przedstawienie oparte na dramacie Sławomira Mrożka. „Dziś w Polsce Mrożek właściwie nie istniej, gra się go coraz rzadziej. W Gruzji zaś, w Mołdawii czy na Litwie Mrożka gra się na potęgę. Twórczość tego wybitnego polskiego dramatopisarza jest tam postrzegana jako odbicie świata, w którym żyjemy. Spektakl Enukidze to fantastyczna wariacja na temat twórczość Mrożka wzbogacona gruzińskimi pieśniami” - powiedział Głomb.

Spektakle będą grane w marcu w Legnicy, Wałbrzychu i we Wrocławiu.

Z kolei w kwietniu w ramach festiwalu zaplanowano koncerty gruzińskich zespołów tanecznych i muzycznych. Na Dolny Śląsk przyjedzie zespół baletowy „Khorumi” oraz grupa „Batumi” - grająca gruzińskie pieśni oraz współczesne przeboje muzyki pop. Koncerty odbywać się będą we Wrocławiu, Miliczu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Bolesławcu czy Kudowie Zdrój.

W ramach festiwalu zaplanowano również polsko-gruzińskie projekty fotograficzne. Artyści z obu krajów wezmą udział w plenerach fotograficznych, których efektem mają być dwie wystawy.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.