21 wydarzeń złoży się na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą”, który potrwa od 3 do 22 marca. Festiwal to przykład polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie kultury i sztuki – poinformowała PAP Krystyna Walkowiak z Filharmonii Zielonogórskiej.

„To wyjątkowe święto muzyczne i jedno z ważniejszych i największych wydarzeń muzycznych na zachodnim pograniczu. W tym roku będziemy podziwiać znakomitych wykonawców z Polski, Niemiec, Czech, Łotwy, Korei Południowej, USA i Ukrainy, którzy zaprezentują szeroki wachlarz muzycznych form, stylów i klimatów” - powiedziała Walkowiak.

Po polskiej stronie odbędzie się 14 koncertów, w tym siedem symfonicznych, sześć kameralnych oraz recital fortepianowy. Odbędą się one w Zielonej Górze, Sulechowie, Nowej Soli, Rzepinie, Słubicach, Łagowie, Żarach i Krośnie Odrzańskim.

Tradycyjnie także polscy muzycy będą koncertować za Odrą, m.in. we Frankfurcie, Neuzelle, Münchebergu czy wreszcie w Berlinie, gdzie wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia.

„Ideą Festiwalu jest promocja muzyki nie tylko w dużych miastach, gdzie melomani obcują z klasyką na co dzień, ale także mniejszych miejscowościach. Tak dzieje się zarówno po naszej stronie granicy, jak i naszych zachodnich sąsiadów” - dodał Walkowiak.

Do najważniejszych artystycznych wydarzeń festiwalu po polskiej stronie należy zaliczyć koncert inauguracyjny (4 marca). Podczas tego wydarzenia po raz pierwszy w Zielonej Górze zostanie wykonane dzieło-misterium „Poemat ognia” Aleksandra Skriabina w wersji oryginalnej z wykorzystaniem iluminacji.

W koncercie udział wezmą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa, Chór Akademii Sztuki w Szczecinie, pianista Paweł Kowalski, zespół waltornistów niemieckich, a dyrygować będzie Czesław Grabowski.

Interesująco zapowiada się także recital fortepianowy Georgijsa Osokinsa (11 marca w Filharmonii Zielonogórskiej - PAP) – uczestnika ostatniego Konkursu Chopinowskiego, który zagra utwory m.in. Chopina, Rachmaninowa, Skriabina.

Ostatnim akordem Festiwalu będzie koncert finałowy po stronie niemieckiej. 22 marca we Frankfurcie nad Odrą wystąpi w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej wraz z solistką, skrzypaczką Amelią Maszońską.

W ramach Festiwalu, po raz czwarty odbędzie się Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów pod kierownictwem dyr. Filharmonii Zielonogórskiej prof. Czesława Grabowskiego. Wezmą w nim udział młodzi dyrygenci z Polski i Niemiec, a ich umiejętności będzie można sprawdzić podczas koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej.

„Jako dyrektor artystyczny tego festiwalu, serdecznie zapraszam na wszystkie koncerty, które z pewnością zbliżą nas wszystkich do siebie, które zbliżą nas do muzycznej harmonii” – powiedział prof. Grabowski.

Historia festiwalu „Dni Muzyki nad Odrą” w obecnej formule sięga 2000 r. Powstał on z połączenia dwóch festiwali: Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód-Zachód i Frankfurckich Dni Muzyki, których początek przypada na 1991 rok. Od tego czasu corocznie organizowany festiwal służy wymianie muzyków (orkiestr, zespołów , solistów, dyrygentów) oraz widzów z Polski i Niemiec.