PRZEGLĄD FILMOWY | W najbliższą środę w Muzeum Narodowym w Warszawie startuje retrospektywa filmów Wojciecha Jerzego Hasa. To rzadka okazja do przyjrzenia się pełnej filmografii tego reżysera na dużym ekranie. Ostatni raz taki przegląd odbył się w stolicy siedem lat temu. Tym razem retrospektywa będzie miała miejsce w działającym od kilku lat w Muzeum Narodowym Kinie MUZ.
Całość została ułożona chronologicznie. Na początek zostanie więc pokazana „Pętla”, czyli debiut Hasa z 1957 r. Obraz jest adaptacją wczesnego opowiadania Marka Hłaski pod tym samym tytułem. To była też pierwsza ekranizacja jego tekstu. „Pętla” jest opowieścią o jednym dniu z życia alkoholika Kuby, który bezskutecznie próbuje zerwać z nałogiem. Jak pisał przed laty o filmie Krzysztof Teodor Toeplitz: „Autorom niewątpliwie chodziło o to, żeby widza zmęczyć. Zmęczyć go koszmarem przeżyć alkoholika, zmęczyć nieustanną myślą o kieliszku wódki...”. Z kolei Jan Słodowski w „Leksykonie polskich filmów fabularnych” pisał: „Alkoholizm bohatera stał się dla Hasa pretekstem do nakreślenia portretu człowieka, który nie widzi sensu życia i nie potrafi utrzymać więzów z otoczeniem. Jeden z najbardziej sugestywnych plastycznie, subiektywnych światów w polskim kinie”. Główną postać zagrał Gustaw Holoubek, a obok niego wystąpili m.in. Aleksandra Śląska, Tadeusz Fijewski, a w mniejszych rolach Emil Karewicz, Jan Machulski czy Roman Kłosowski.
Pokazy filmów Hasa będą odbywały się aż do czerwca, co każdą środę. Po „Pętli” będzie można zobaczyć m.in. „Pożegnania”, „Wspólny pokój”, „Rozstanie”, „Złoto” i „Jak być kochaną”. Wszystkie realizowane rok po roku. A w nich plejada polskiej szkoły aktorskiej: Barbara Kraftówna, Tadeusz Janczar, Zdzisław Maklakiewicz, Bogumił Kobiela, Beata Tyszkiewicz i Zbigniew Cybulski. Ten ostatni wystąpił także w najgłośniejszym obrazie Hasa „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, który będzie można zobaczyć w kwietniu.
Każdemu pokazowi towarzyszył będzie wykład. Wśród prelegentów znajdzie się m.in. Iwona Grodź, autorka książki „Zaszyfrowane w obrazie. O filmach Wojciecha Jerzego Hasa”. Szczegóły przeglądu na stronie Akademiapolskiegofilmu.pl.
Retrospektywa filmów Wojciecha Jerzego Hasa | Warszawa, Muzeum Narodowe, od 22.02