Spotkania z pisarzami m.in. Grzegorzem Kasdepke, Michałem Książkiem i Hanną Kowalewską, a także warsztaty literackie dla dzieci i dyskusje o literaturze; odbędą się w trakcie rozpoczętego w piątek 1. festiwalu literackiego "Autorzy i Książki" w Białymstoku.

"Festiwal "Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowania" ma przybliżać, promować, autorów, którzy wywodzą się z województwa podlaskiego i tutaj tworzą" - powiedziała dyrektorka Książnicy Podlaskiej w Białymstoku Jolanta Gadek. Książnica jest największą w regionie biblioteką i organizatorem imprezy.

Zdaniem dyrektorki, Podlasiu bardzo brakuje literackiego wydarzenia, poświęconego pisarzom pochodzącym z tego regionu i tu tworzącym. Festiwal odbywa się po raz pierwszy, potrwa do soboty. Wypełnią go wydarzenia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W piątek odbędą się warsztaty z jednym z najchętniej czytanych autorem książek dla dzieci, pochodzącym z Białegostoku, Grzegorzem Kasdepke.

Również na piątek zaplanowano spotkanie z przyrodnikiem i autorem komiksów Tomaszem Samojlikiem. Jak mówi jeden ze współorganizatorów festiwalu prezes Fundacja "Sąsiedzi" Andrzej Kalinowski, Samojlik jest "absolutną gwiazdą", dlatego nie można opuścić tego spotkania.

Najmłodsi mogą też obejrzeć wystawę lalek występujących w spektaklach Białostockiego Teatru Lalek oraz wziąć udział w warsztatach przygotowanych dla nich przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

Natomiast na sobotę zaplanowano dyskusję o literaturze w regionie i mapie literacko-wydawniczej. Jak mówił Kalinowski, niewiele osób wie, że rocznie w Podlaskiem wydaje się kilkaset pozycji - od wspomnień, przez poezję i prozę, aż po książki naukowe. I właśnie festiwal ma to pokazać - zapoznać mieszkańców z tymi książkami.

Podczas festiwalu swoją premierę będzie miała najnowsza powieść Jana Kamińskiego: "Po stronie cieni". Będzie można też posłuchać rozmowy m.in. z pisarką i poetką Miłką Malzahn oraz reportażystą Michałem Książkiem.

Zwieńczeniem imprezy będzie spotkanie z pochodzącą z regionu Hanną Kowalewską - znaną i cenioną przez czytelników autorką bestsellerowego cyklu powieści o Zawrociu.