Wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery będzie jednym z największych tegorocznych wydarzeń w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W tym roku odbiorców kultury i sztuki mają przyciągnąć do Zamku także festiwale, koncerty i wydarzenia literackie.

„Podejmujemy nowe wyzwania i tworzymy nowe dzieła – i będziemy tworzyć tysiące powodów, by do Zamku przyjść, spotkać się i przeżyć tu wiele ważnych momentów” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektorka CK Zamek w Poznaniu Anna Hryniewiecka.

Największym wydarzeniem organizowanym w tym roku w CK Zamek będzie zaplanowana na koniec września wystawa prac Fridy Kahlo i Diego Rivery. Będzie to pierwsza i jedyna wystawa tych legendarnych artystów w Polsce. Jak zaznaczono na konferencji, ekspozycja zostanie wzbogacona o mniej znany, polski kontekst.

„W Zamku pokazane zostaną dzieła Kahlo i Rivery z Gelman Collection z Meksyku oraz prace Kahlo i innych artystów meksykańskich z kolekcji z Meksyku, Niemiec, USA i Muzeum Narodowego w Warszawie. Dodatkowo, można będzie zobaczyć fotograficzne portrety Fridy autorstwa Nickolasa Muraya, zdjęcia artystki i jej otoczenia wykonane przez Bernice Kolko i obrazy uczennicy Kahlo – Fanny Rabel” – powiedziała Zofia Starikiewicz.

Wystawa Kahlo i Rivery nie będzie jedyną, jaką w tym roku pokaże poznański Zamek. W marcu zaprezentowana zostanie ekspozycja zatytułowana „Złe kobiety”, pokazująca odważne podejście artystów do problemu pozycji kobiet we współczesnej Polsce i w świecie. Od piątku natomiast można oglądać wystawę pt. „#biblioteka” – w ramach której 18 artystów z Polski i zagranicy będzie stawiać pytania o status i przemiany biblioteki z perspektywy współczesności.

W 2017 roku odbędzie się także jubileuszowa, 10. edycja festiwalu Ethno Port Poznań. CK Zamek będzie ponadto gościł w swoich murach artystów występujących w ramach najważniejszych poznańskich festiwali muzycznych, jak Era Jazzu, Spring Break, czy festiwalu Made In Chicago. Podobnie jak w latach ubiegłych, w Zamku odbędzie się ponad 80 koncertów polskich i zagranicznych artystów.

W tym roku kontynuowany będzie ponadto program „Teatru powszechnego”, opierającego się na prezentowaniu spektakli tworzonych przez grupy złożone m.in. z osób niepełnosprawnych, uzależnionych, czy zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Po raz 8. odbędzie się także Festiwal Poznań Poetów, nazywany jednym z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Na miłośników literatury czekać będą także kolejne spotkania z pisarzami w ramach cyklu „Seryjni poeci” oraz spotkania i warsztaty dla dzieci w cyklu „Zamek z książek”. Swoją ofertę dla kinomanów i nowe cykle, w tym pokazy filmowe na dziedzińcach zamkowych przygotowało także Kino Pałacowe.

W ubiegłym roku CK Zamek odwiedziło łącznie ponad pół mln osób. W ciągu całego roku zorganizowano ponad 40 wystaw, 140 koncertów, a także niemal 100 spotkań z ludźmi kultury.