statystyki

Koniec oscarowych dyskryminacji? Amerykańska Akademia Filmowa zapowiada zmiany

23.01.2016, 11:04; Aktualizacja: 23.01.2016, 11:49
Oscary 2016 zostaną wręczone w Hollywood w nocy z 28 na 29 lutego polskiego czasu

Oscary 2016 zostaną wręczone w Hollywood w nocy z 28 na 29 lutego polskiego czasuźródło: ShutterStock

Zmodyfikowany ma zostać skład Akademii. To efekt kontrowersji związanych z przyznaniem drugi rok z rzędu wszystkim nominacji aktorskich wyłącznie białym artystom.

Reklama


Reklama


Ogłoszenie nominacji do tegorocznych Oscarów wywołało protesty czarnoskórych filmowców i aktywistów. Krytykowali oni Akademię za to, że wśród 40 aktorów nominowanych w tym i ubiegłym roku nie ma żadnego Afroamerykanina lub Latynosa. Aktorka Jada Pinkett Smith i reżyser Spike Lee zapowiedzieli bojkot ceremonii oscarowej. Do krytyki przyłączyła się cześć białych twórców Hollywood, w tym takie sławy jak George Clooney.

Szefowa Amerykańskiej Akademii Filmowej Cheryl Boone Isaacs zasugerowała, że powodem takiego a nie innego wyboru nominowanych mógł być brak różnorodności w składzie tej organizacji. W tej chwili aż 93 procent członków Akademii stanowią biali filmowcy, w 3/4 są to mężczyźni. Po wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu, zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej zapowiedział podwojenie do roku 2020 reprezentacji mniejszości etnicznych oraz kobiet. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób zostanie to osiągnięte. W tej chwili, aby wejść w skład Akademii, trzeba otrzymać nominację do Oscara lub rekomendację dwóch jej członków.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • obiektywizm(2016-01-24 12:35) Odpowiedz 10

    Świat staje na głowie. Jeśli nie wybiorą murzyna to od razu są rasistami. Co za herezje. A co jeśli w ostatnim roku aktorzy o kolorze skóry innym niż bialy grali słabo, nie wyróżniali się niczym specjalnym, byli nijacy? Też należy się Oskar? Przecież to bez sensu. Poprawność polityczna doprowadzi ten świat do tego ze bialy człowiek będzie niewolnikiem zarówno fizyczne jak i w wypowiedziach. To tak samo jak z antysemitami, to nie są osoby, które nie lubią żydów, to są osoby, których nie lubią żydzi...

  • As(2016-01-23 11:36) Odpowiedz 00

    Hahaha mierny bierny byle czarny😄 lepiej niech ustala parytet bialych wśród zwyciezcow maratonow bo samu czarni wygrywaja -to moze i ja sie zalapie z czasem 4 godziny😄😄😄

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Reklama