Dziś poznamy nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zostaną one ogłoszone podczas konferencji prasowej w Beverly Hills. W tym roku szansę na nominację ma jeden polski film dokumentalny

Ogłoszenie nominacji odbędzie się w Kinie Samuela Goldwyna, które znajduje się w siedzibie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Na konferencję zaproszono 400 dziennikarzy z całego świata. Listę nominowanych w 24 kategoriach odczytają aktor John Krasinski, reżyserzy Guilermo del Toro i Ang Lee oraz szef Akademii Cheryl Boone Isaacs.

Szanse na nominację ma polski krótkometrażowy film dokumentalny "Punkt wyjścia" Michała Szcześniaka. Obraz ten przeszedł wstępny etap selekcji i znalazł się na tak zwanej skróconej liście zawierającej 10 filmów. Eksperci przewidują, że na liście nominowanych w kategorii film roku znajdą się pominięte podczas niedawnej ceremonii Złotych Globów "The Big Short" oraz "Spotlight".

Znawcy kina zadają sobie jednak pytanie, czy do grona filmów kandydujących do Oscara wejdą najnowsze Gwiezdne Wojny. Gdyby tak się nie stało, to Akademia pominęłaby film, który podczas debiutu przyniósł twórcom największe dochody w historii kina.