Teatr Żydowski przygotował repertuar online na kolejny tydzień – od 14 do 17 kwietnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube oraz Vimeo teatru - poinformowała we wtorek PAP PR manager Teatru Żydowskiego Edyta Bach.

"Akcja #TeatrZydowskiWDomu działa już ponad 3 tygodnie i budzi zainteresowanie ogromnej widowni. W tym tygodniu teatr zaprasza na transmisję oczekiwanego bardzo +Golema+ Mai Kleczewskiej, czytanie performatywne +Kota rabina+, literacką środę poświęconą poezji Malki Lee oraz na +Spotkanie z piosenką żydowską+ i aktorami Teatru Żydowskiego" - napisała Bach w informacji przesłanej PAP.

Poświąteczny tydzień Teatr Żydowski rozpoczął we wtorek transmisją online na Facebooku, YouTube i Vimeo "Golema" w reżyserii Mai Kleczewskiej.

W środę (15 kwietnia) o godz. 18 zaplanowano kolejne spotkanie z cyklu "Literackie środy", organizowane przez Centrum Kultury Jidysz wraz z Teatrem Żydowskim. W tym tygodniu prezentowana będzie poezja Malki Lee, którą w jidysz i po polsku czytać będą Joanna Lisek i Ewa Dąbrowska.

Bach przypomniała, że "Literackie środy" to cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Malka Lee (Malka Leopold-Rapoport, 1904–76) urodziła się w rodzinie chasydzkiej w miejscowości Monasterzyska (Galicja). Na początku swojej drogi twórczej drogi pisała po niemiecku, a od 1921 r. w jidysz. Zadebiutowała w 1922 r. Wydała pięć zbiorów poezji oraz tom wspomnień. Była żoną pisarza Aarona Rapoporta.

"Jej poezja – często określana jako sentymentalna – cieszyła się dużą popularnością wśród żydowskich czytelników Ameryki" - czytamy w zapowiedzi spotkania.

Transmisja na YouTube Centrum Kultury Jidysz (link) oraz na Vimeo (link).

W czwartek o (16 kwietnia) godz. 19 Teatr Żydowski zaprasza na nowy cykl pt. "Spotkanie z piosenką żydowską". "Artyści Teatru Żydowskiego zaprezentują bogaty repertuar, wypełniony szlagierami wybitnych twórców takich jak: E. Schlechter, J. Tuwim, W. Szlengel i J. Jurandot. Będzie więc refleksyjnie, żartobliwie, z sentymentem, z dystansem, ale też smutno i wesoło" - napisano w zapowiedzi.

Wystąpią Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.

Transmisje na YouTube (link) i Vimeo (link).

Bach przypomniała, że "do stałego repertuaru akcji #TeatrŻydowskiWDomu weszły już piątkowe czytania performatywne". "W tym tygodniu będzie to rzecz wyjątkowa – czytanie oparte na komiksie +Kot rabina+, którego autorem jest słynny rysownik francuski Joann Sfar" - podkreśliła.

Autorem tłumaczenia jest Grzegorz Przewłocki. Za reżyserię i adaptację odpowiada Jacek Papis. Wystąpią: Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, David Szurmiej i Marek Węglarski.

"Komiks francuskiego artysty, to nie tylko historia nadzwyczajnego kota, dorównującemu w filozoficznych dysputach mądrości rabinów, ale również interesujący portret żydowskiej diaspory" - czytamy w zapowiedzi.

Zwrócono uwagę, że "Sfar zilustrował fundamentalne idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją", a "na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy – kota arcyżydowskiego, została w ciekawy i niebanalny sposób wyjaśniona istota judaizmu".

Transmisja - 17 kwietnia o godz. 19 na YouTube (link) oraz na Vimeo (link).