„Rozmowy z katem” to pierwsza adaptacja telewizyjna słynnej książki Kazimierza Moczarskiego zrealizowana w Teatrze Telewizji w ramach Sceny Faktu. Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na dodatkową (bezpłatną) projekcję internetową w poniedziałek (20 kwietnia 2020 r.) o godz. 20.30.
- Reżyseria - Maciej Englert
- Adaptacja - Tadeusz Nyczek
- Zdjęcia - Michał Englert
- Scenografia i kostiumy - Marcin Stajewski
- Militaria - Andrzej Szenajch
- Muzyka - Zygmunt Konieczny
Obsada:
- Kazimierz Moczarski - Andrzej Zieliński
- Jurgen Stroop - Piotr Fronczewski
- Gustaw Schielke - Sławomir Orzechowski
- Józef Różański - Marek Kasprzyk
- Roman Romkowski - Maciej Wojdyła
- Józef Dusza - Grzegorz Wojdon
- Eugeniusz Chimczak - Zbigniew Suszyński
- ponadto: Danuta Szaflarska, Andrzej Niemirski, Marcin Jędrzejewski, Arkadiusz Oliwiński, Grzegorz Szcześniak, Grzegorz Milczarczyk, Juliusz Chrząstowski, Bartosz Picher, Marcin Sitek, Aleksander Wysocki
Linki do transmisji będą zamieszczone na www.wspolczesny.pl oraz na FB Teatru Współczesnego.
Kazimierz Moczarski (1907-1975) – bohater polskiego podziemia okupacyjnego, dziennikarz, pisarz, kapitan Armii Krajowej, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK; Powstaniec warszawski , kierownik stacji nadawczo-odbiorczej "Rafał" w Śródmieściu Północ, redaktor „Wiadomości Powstańczych. W 1945 roku aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Z więzienia wyszedł po 11 latach po amnestii w 1956 roku; został oczyszczony w głośnym procesie rehabilitacyjnym. Jedną z wielu tortur stosowanych wobec Moczarskiego było zamknięcie go w jednej celi ze zbrodniarzem hitlerowskim, katem powstania w Getcie Warszawskim, Jürgenem Stroopem. „Rozmowy z katem” to szczególny dziennik więzienny Kazimierza Moczarskiego. Książka przeczekała wiele lat cenzury i jest jednym z najważniejszych literackich dokumentów czasu, w którym wojenne a potem ubeckie ciemności kryły naszą Ziemię. Pierwszą realizację telewizyjną w reżyserii Macieja Englerta pokazał Teatr Telewizji 16.04. 2004 roku.