Warszawska Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki nie wstrzymuje swojej działalności w czasie pandemii. Jesteśmy obecni w wielu domach na całym świecie. Daje nam to siłę i moc działania – mówi Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty.

Oprowadzania online po czterech aktualnych wystawach oraz filmy z cyklu "Kulisy Zachęty", poświęcone dziełom sztuki znajdującym się w galerii, to tylko część specjalnego programu na ten trudny czas.

Aby zapoznać się z wystawami wystarczy jedno kliknięcie - np. "Andrzej Krauze. Lekcja fruwania"; "Oprowadzanie po wczesnej sztuce wideo (1965-1976", "LIVE – nietypowe przejście po galerii z Sarą Herczyńską". Jest też możliwość, po przejściu na "ARTWALK ONLINE – AHMED CHERKAOUI", poznania jednego z najwybitniejszych przedstawicieli marokańskiej sztuki współczesnej.

Według kuratorów i edukatorów z Zachęty sztuka jeszcze nigdy nie była tak dostępna. Bez wychodzenia z domu można teraz zwiedzać wystawy, wziąć udział w warsztatach, pobierać i przeglądać publikacje, odwiedzić księgarnię i kupić książkę ze specjalną zniżką, poznać zazwyczaj niedostępne zakamarki galerii albo obejrzeć film na kanale Zachęta YouTube. A to wszystko w ramach specjalnego cyklu działań zachetaonline.pl. Jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem specjalnej strony internetowej z programu proponowanego w mediach społecznościowych skorzystało ponad 150 tys. ludzi.

Zachęta rozpoczęła też nowy projekt artystyczny na Instagramie (instagram.com/galeriazacheta), który także zamienia się w przestrzeń wystawową. "Artyści przyglądają się temu, jak świat wirtualny zaspakaja potrzebę realnej bliskości" - powiedziała rzecznik galerii Olga Gawerska.

Galeria inauguruje również „Magazyn Zachęta Online” − o sztuce w nowej formule. Publikowane tam są najciekawsze wywiady z artystami, dokumentacja wystaw, pokazywane są filmy i prace z kolekcji Zachęty. Wszystko dostępne na wolnych licencjach Creative Commons. Księgarnia Artystyczna udostępnia wszystkie publikacje z 20 proc. zniżką i dostawą do domu.

Zachęta - jak podkreślają kuratorzy - tradycyjnie dba także o najmłodszą publiczność. Przygotowane zostały specjalne propozycje warsztatów dla rodzin z dziećmi z wykorzystaniem komunikatorów internetowych (Skype, Zoom). Galeria zaprasza na warsztaty rodzinne, np. "Rzeźbiarz w domowym zaciszu" czy "Drzewo mocy".

Jak zaznacza dyrekcja placówki "w sytuacji kryzysu, Zachęta nie zapomina o samych artystach i uruchamia specjalny program – pakiet społeczny". Jest to wspólna inicjatywa grupująca kilka instytucji kultury, zapewniająca realną możliwość pracy twórczej mimo zmienionego cyklu wystawienniczego. Galeria oddaje swoje stałe nośniki reklamowe artystom, których wystawy zostały odwołane lub przełożone - publiczność nie może ich teraz zobaczyć. Chce też służyć pomocą nauczycielom, przygotowując specjalną ofertę warsztatów online dla szkół.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się pod adresem: zachetaonline.pl >>>