Nie będzie obchodów w dotychczasowej formie. Zdecydowaliśmy, że budżet tegorocznej akcji +Bilet do teatru za grosze+ zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów" - napisali organizatorzy 6. Dnia Teatru Publicznego z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

"Co roku, mniej więcej o tej porze, mówiliśmy, że w teatrze - i nie tylko w teatrze - +grosze grają rolę+. To hasło obchodzonego od 2015 r. Dnia Teatru Publicznego i akcji +Bilet do teatru za grosze+. Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. W tym roku nie będziemy" - napisali organizatorzy obchodów na stronie IT.

Jak dodano, "nie będzie też tego święta w dotychczasowej formie". "Ale liczenie groszy nabrało dziś nowego znaczenia i wagi. Dlatego postanowiliśmy, że budżet tegorocznej akcji przeznaczymy w całości na doraźne i interwencyjne wsparcie teatrów" - wyjaśniono.

Organizatorzy obchodów z IT przypomnieli, że kilka tygodni temu podjęli "trudną, a jednak konieczną, decyzję o rezygnacji z tegorocznej edycji Dnia Teatru Publicznego w formie, którą znaliśmy do tej pory".

"Mogliśmy poprosić teatry o to, aby w tym roku także zagrały swoje spektakle. Może później, za kilka tygodni lub miesięcy, może w formie, którą z różnymi efektami testują dziś prawie wszyscy - online" - czytamy na stronie IT. "Ale mogliśmy też przypomnieć sobie, że w tym święcie zawsze chodziło o relacje, o solidarność i współodpowiedzialność" - wyjaśniono.

Przypomniano, że dotąd "te słowa kierowane były przede wszystkim do widzów; zachęcaliśmy do tego, by przypominali sobie drogę do teatru, często dosłownie". "Dziś jednak szczególnego wsparcia wymagają same teatry, a obowiązkiem Instytutu Teatralnego jest zrobić wszystko, aby widzowie mieli do kogo i do czego wrócić, gdy sytuacja na to pozwoli" - podkreślono.

"Zdecydowaliśmy, że budżet tegorocznej akcji +Bilet do teatru za grosze+ - wliczając także budżet na promocję i komunikację o wydarzeniu - zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów" - napisano na stronie IT.

Organizatorzy obchodów Dnia Teatru Publicznego przyznali, że "biorąc pod uwagę wielkość środków", jakimi dysponują - "wsparcie to będzie miało charakter symboliczny". "Zależy nam jednak na tym, aby pomoc, którą możemy zaoferować, nadeszła szybko. Dyrektorom teatrów zaproponowaliśmy równy podział środków między wszystkie placówki, które od 16 do 23 maja wesprą ideę tego Dnia" - napisano.

Jak poinformowano, w Dniu Teatru Publicznego 2020, "który obchodzić będziemy 16 maja, weźmie udział ponad 100 teatrów". "Są wśród nich i takie, które - w imię solidarności z bardziej potrzebującymi scenami - zrezygnowały z partycypowania w podziale środków" - wyjaśniono.

"Tegoroczną akcję przeniesiemy w całości do Internetu - nie będzie +groszowych spektakli+ na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające państwu o tym święcie. Warunek jest jeden: te gesty nie mogą być dla pracowników teatrów zbyt obciążające, nie powinny też generować żadnych dodatkowych kosztów" - czytamy w zapowiedzi obchodów Dnia Teatru Publicznego.

"Chcemy, abyście państwo zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY - na widzów i na to, że będzie lepiej" - napisano. Jak wyjaśniono, "to słowo, spotykane od 16 maja przez cały kolejny tydzień na zdjęciach, udostępnianych materiałach wideo, w informacjach i komunikatach, ma przypominać o charakterze tegorocznego święta".

Organizatorami Dnia Teatru Publicznego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja "Bilet do teatru za grosze" finansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.