Nagrody telewizji MTV za najlepsze teledyski ostatnich 12 miesięcy zostały rozdane w czwartek. Triumfatorem okazał się boysband One Direction, który zdobył aż 3 statuetki.

Triumfatorami MTV Video Music Awards był boysband One Direction, który nagrodzono 3 statuetkami za teledysk do piosenki "What Makes You Beautiful" w kategoriach: "Najlepszy teledysk debiutanta", "Najlepszy teledysk popowy" oraz "Najczęściej publikowany teledysk w portalach społecznościowych".

Pięciokrotnie nominowana Rihanna ostatecznie zdobyła tylko jedno trofeum, ale za to w najważniejszej kategorii wieczoru, czyli "Najlepszy teledysk roku", którym okazał się jej "We Found Love". Drugi rok z rzędu najlepszym teledyskiem wybrano wideoklip, którego nie nagrodzono w żadnej innej kategorii. Listę zwycięzców uzupełniają: Drake, Nicki Minaj, Coldplay, Chris Brown, Calvin Harris i Demi Lovato.

Ceremonia MTV Video Music Awards 2012 odbyła się 6 września w Staples Center w Los Angeles, a poprowadził ją amerykański aktor komediowy Kevin Hart. Tematem jego monologu powitalnego były wpadki medialne, jakie w ostatnich tygodniach były udziałem celebrytów. Hart wytłumaczył niedawną sprzeczkę piosenkarzy Drake'a i Chrisa Browna jako błąd komunikacji. "Jeden wcale nie planował rzucić w drugiego butelką. Chciał trafić do kosza na śmieci! Rap i recykling to jest to!" - powiedział Hart, próbując rozbawić zebranych w Staples Center. Ku uciesze widowni i zniesmaczeniu obecnego na gali Roberta Pattinsona, wspomniał również o Kristen Stewart. Jej romans z reżyserem Rupertem Sandersem nazwał pomyłką, która mogła zdarzyć się każdemu.

Jednak, tegoroczna gala była bardzo zachowawcza. Nie było standardowych wygłupów gwiazd prezentujących zwycięzców, żaden z odbierających nagrody nie pozwolił sobie na najmniejszy wybryk, również występy nie miały w sobie ani grama prowokacji. Zabrakło także spodziewanego hołdu dla Neila Armstronga, na którym wzorowano statuetkę MTV VMA, czyli tzw. moonmana (kosmonauty lądującego na Księżycu). Spośród wykonawców, którzy swoimi występami uświetnili ceremonię wyróżniały się wokalistki Pink i Taylor Swift oraz piosenkarz Frank Ocean. Panie rozpierała energia podczas wykonywania najnowszych singli- Pink znów poszybowała nad publicznością w swoim firmowym numerze cyrkowym, a Taylor wprowadziła na scenę kolorowy tłumek tancerzy rodem z musicalu szkolnego. Ocean z kolei postawił na prostotę przekazu, wzruszając do łez.

W tym roku MTV dała widzom możliwość obejrzenia gali VMA z trzech perspektyw. Na ekranie telewizora można było symultanicznie oglądać samą ceremonię, kulisy show oraz publiczność zgromadzoną w Staples Center. Widok znudzonych gwiazd rozpartych na krzesłach i skupionych na wysyłaniu smsów podsumowywał emocje towarzyszące tegorocznej edycji MTV Video Music Awards.

MTV Video Music Awards pierwszy raz rozdano w 1984r. Nagrody szybko zdobyły renomę jednych z najważniejszych wyróżnień w branży muzycznej. U progu nowego tysiąclecia MTV zmieniło sposób wyłaniania zwycięzców- zamiast grona specjalistów, wybierających teledyski na podstawie ich waloru artystycznego, wyróżnienia przyznają internauci, bazując na popularności danego wykonawcy. Rekordzistką MTV Video Music Awards pozostaje Madonna- jej teledyski zdobyły 20 nagród na 68 nominacji.