Jazzman Michał Urbaniak oraz aktor Artur Żmijewski pojawią się razem na ekranie w roli ojca i syna. Ten niecodzienny duet widzowie zobaczą już w listopadzie w nagrodzonym za scenariusz na festiwalu w Gdyni filmie Piotra Trzaskalskiego, "Mój Rower".

Główni bohaterowie filmu to dziadek, ojciec i syn. Od lat w ich rodzinie panuje schemat raniącego ojca i buntującego się syna. Przez narastające kłótnie mężczyźni nie widzieli się od lat. Pewnego dnia spotkają się i skonfrontują swoje życiowe historie.

W filmie zagrali Artur Żmijewski - ojciec, Krzysztof Chodorowski - syn/wnuk oraz jazzman Michał Urbaniak, który wcielił się w rolę dziadka - muzyka. Nie był to debiut filmowy tego uznanego artysty, jednak pierwszy raz Urbaniak zagrał jedną z głównych ról.

"Największą lekcją dla mnie jest to, że trzeba być prawdziwym przed kamerą. Nic nie udawać. Aktorstwo, tak jak i muzyka, nie znosi fałszu" - powiedział Michał Urbaniak, który zagrał ojca bohatera granego przez Artura Żmijewskiego.

Film

Aktor także wyraził zadowolenie z udziału w tym projekcie.

"Dawno nie czytałem tak dobrze napisanego scenariusza. Takiego scenariusza, który daje aktorom możliwość +postaciowania+, nie odgrywania jakiejś roli, tylko możliwość odnajdywania siebie na nowo" - powiedział PAP Life Artur Żmijewski.

"Później okazało się, że już same zdjęcia próbne z reżyserem Piotrem Trzaskalskim, były niesamowite. Praca okazała się wspaniałym polem poszukiwań. Przed zdjęciami spotykaliśmy się z Michałem Urbaniakiem, aby mógł oswoić się z kamerą. Próbowaliśmy tak, jakby było to w teatrze. Później na planie już doskonale wiedzieliśmy, co mamy zrobić" - powiedział Żmijewski.

Film "Mój Rower" pojawi się w polskich kinach 16 listopada, jednak już przed premierą doceniono jego twórców. Na tegorocznym Gdynia Film Festival autorzy scenariusza: Wojciech Lepianka i Piotr Trzaskalski zostali nagrodzeni Złotym Lwem w kategorii "najlepszy scenariusz".