Osiągnięta na aukcji kwota ustanowiła rekord za partyturę - podał dom aukcyjny w komunikacie. Jedynym porównywalnym wynikiem mogą poszczycić się partytury dziewięciu symfonii Mozarta sprzedane w 1987 r. za 2,5 mln funtów. Manuskrypt II Symfonii Roberta Schumanna w 1994 roku sprzedano za 1,5 mln funtów.
Wylicytowana tzw. cena spod młotka za partyturę II Symfonii wyniosła 3,9 mln funtów, do czego doliczono dodatkową kwotę za wszystkie usługi pośredniczącego w sprzedaży domu aukcyjnego.
Licytowały przez telefon cztery osoby; nabywca zastrzegł sobie anonimowość.
Skomponowana przez Mahlera w latach 1888-94 monumentalna, programowa II Symfonia liczy 232 strony rękopisu. Została po raz pierwszy wykonana (w niepełnej postaci) 4 marca 1895 roku w Berlinie; dyrygował kompozytor.
"W moich dwóch symfoniach nie ma niczego poza pełną treścią mojego całego życia" - powiedział o pierwszych swoich symfoniach Mahler. Podtytuł „Zmartwychwstanie” zawiera przesłanie dzieła. W kilka lat po jego skomponowaniu Mahler przeszedł na katolicyzm, aczkolwiek przyjęcie chrztu mogło wynikać też z powodów koniunkturalnych, aby zostać dyrektorem Opery Wiedeńskiej, którym mógł być tylko katolik.
Nastrój pierwszej części symfonii, którą stał się wcześniej skomponowany poemat „Totenfeier”, pełen jest niepewności, lęku, przeczucia kresu, realizowanych m.in. za pomocą nawiązań do sekwencji "Dies irae, dies illa" z mszy za zmarłych. „Totenfeier” Mahler oparł na IV części znanych mu z przekładu „Dziadów” Adama Mickiewicza.
W drugiej części symfonii kompozytor przywołuje dawne beztroskie chwile szczęścia, by w części trzeciej powrócić do egzystencjalnych pytań i perspektywy życia odartego z sensu. Ale na koniec ostatnie części, w tym pieśń „Praświatło” na alt i orkiestrę, wyrażają z prostotą pragnienie połączenia się z Bogiem, światłem, do którego człowiek, stworzony na Boże podobieństwo, ostatecznie powraca.