Światowa prapremiera opery Aleksandra Tansmana "Złote runo" będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Tansman Festival, odbywającego się w Łodzi na przełomie listopada i grudnia. Na otwarcie - 15 listopada - zaplanowano koncert Kronos Quartet.

W inauguracyjnych koncercie Kronos Quartet zaprezentuje m.in. IV Symfonię Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Kronos Quartet zaplanował swój koncert specjalnie dla nas i osnuł go wokół wydarzenia, które miało miejsce dawno temu w Nowym Jorku, gdy Górecki po raz pierwszy spotkał się z członkami zespołu i zaprzyjaźnił się z nimi" - podkreślił dyrektor Festiwalu Andrzej Wendland na konferencji prasowej we wtorek.

Wendland przypomniał, że ostatecznie H. M. Górecki wszystkie swoje kwartety napisał dla Kronos Quartet, natomiast zespół - specjalnie na występ w łódzkim Teatrze Wielkim - przygotował pierwszy z nich "Już się zmierzcha" - ten, który był pokłosiem pierwszego spotkania muzyków.

W 2016 r. przypada 20-lecie Tansman Festivalu i 30. rocznica śmierci jego patrona. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Muzyka Polska: Odkrycia i Nowości". W programie mają dominować unikalne rekonstrukcje polskich arcydzieł muzyki XX wieku.

"Muzyka XX wieku nie jest kartą zamkniętą - bardzo wiele dzieł pozostaje nieznane, podobnie jak wielu kompozytorów. Stąd w programie Festiwalu światowe premiery dzieł wielkiego łodzianina Pawła Kleckiego, który w świecie nie był znany jako kompozytor, ponieważ był wielkim dyrygentem" - dodał dyrektor Festiwalu.

Zwieńczeniem Festiwalu - 2 grudnia - będzie światowa prapremiera opery Tansmana "Złote runo". Poszukiwania zaginionej partytury dzieła trwały kilka lat; aby ją odnaleźć Wendland nawiązał kontakt z wydawcami muzycznymi z całej Europy, córkami Tansmana; w końcu okazało się, że - w postaci oryginalnego rękopisu - została ona przekazana Bibliotece Narodowej w Paryżu.

"Tansman był cudownym, wspaniałym człowiekiem, który obdarzył mnie swoją przyjaźnią, dlatego cieszę się, że reżyserując jego dzieło mogę mu za tę przyjaźń i napisane dla mnie utwory podziękować" - zaznaczyła reżyserka prapremiery Maria Sartova.

Jak wyjaśniła, spektakl będzie "operą w formie surkonwencjonalnej", a także realizacją w formule "semi staged" - co oznacza ograniczone środki sceniczne, np. w przypadku "Złotego runa" artyści będą występować z nutami w ręku. Inscenizacja - podobnie jak libretto Salvadore de Madariaga - będzie utrzymana w konwencji teatru absurdu i wzbogacona m.in. o projekcje wideo.

"Libretto napisane jest trochę jak sztuki Ionesco czy Jarry'ego. W spektaklu będą też partie mówione, przetłumaczone na polski. To będzie bardziej instalacja niż przedstawienie z góry zaplanowane i zagrane. Ale ta improwizacja będzie bardzo dokładnie przemyślana i zorganizowana" - dodała reżyserka.

Obok wydarzeń muzycznych w ramach Festiwalu zaplanowano - 17 listopada w Muzeum Kinematografii - pokaz filmu "Henryk Mikołaj Górecki - Please find" w reżyserii Violetty Rotter Kozery, promocję książki Wendlanda poświęconą IV Symfonii Tansman Epizody H.M. Góreckiego oraz płyty z nagraniem dzieła w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Honorowy patronat objął nad nim prezydent Andrzej Duda.

Patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa.

Aleksander Tansman to polski kompozytor pochodzenia żydowskiego, który urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.