Piotr Damasiewicz uznawany jest za jednego z najbardziej obiecujących i jednocześnie najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy "Alaman", "Imprograohic" czy "Mnemotaksja" były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt polskiej muzyki improwizowanej ostatnich lat. Damasiewicz jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album Hadrony, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso.
"Nasz kwintet powstał z okazji łódzkiego festiwalu Letnia Akademia Jazzu - przypomniał w rozmowie z PAP Piotr Damasiewicz. - Zostaliśmy zaproszeni do koncertu, poświęconego twórczości wybitnego saksofonisty Tomasza Szukalskiego. W tym koncercie wystąpił też Tomasz Stańko. Graliśmy kompozycje Szukalskiego z repertuaru jego zespołu The Quartet, ale też utwory Gerarda Lebika i moje, inspirowane muzyką mistrza Szukalskiego".
Po tamtym występie "Piotr Damasiewicz Quintet" dostał propozycje wyjazdu do Stanów Zjednoczonych w ramach amerykańskiej edycji festiwalu Jazztopad.
W Stanach Zjednoczonych zespół wystąpił m.in. w sali Lincoln Center. "Było to dla nas dość dużym sukcesem; publiczność przyjęła nas bardzo dobrze".
Jak powiedział Damasiewicz, podczas koncertu w Warszawie zespół zaprezentuje podobny repertuar, ale pojawią się też autorskie propozycje powstałe na kanwie twórczości Szukalskiego. "Bardzo lubimy klimaty lat 90. i inspirujemy się mistrzami tamtych czasów" - dodał trębacz.
Piotr Damasiewicz – trębacz i kompozytor. Wrocławianin. Reprezentant Polski w międzynarodowych platformach Take Five Europe i Jazz Plays Europe. Jest laureatem m.in. nagrody Warto 2012 przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą”, Nagrody Muzycznej Wrocławia 2013, oraz konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy.
Zdobył tytuł Muzyka Roku 2013 w rankingu Polish Jazz Blog. Jest liderem dwóch europejskich platform muzycznych: Art Meetings i Melting Pot Laboratory, gdzie rozwija idee otwartej improwizacji w zetknięciu się z innymi dziedzinami sztuki. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX wiecznej muzyki klasycznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej.
Damasiewicz prezentuje swoją twórczość zarówno w autorskich projektach: Power Of The Horns, Mnemotaksja, Hadrons, ImproGraphic, jak i wspólnych przedsięwzięciach: VeNN Circles, Red Trio Quintet, Art Escape Quintet. Ponadto jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, ścieżki dźwiękowej do filmu "Zapach Lwowa", oraz współkompozytorem jazzowego hymnu europejskiego na 25-lecie organizacji European Jazz Network. Ma na swoim koncie 13 wydanych albumów, w tym cztery autorskie, i trzy jako współlider z Gerardem Lebikiem.
Grał na wielu prestiżowych festiwalach m.in. na Solidarity Of Art Stańko Plus, North See Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, London Jazz Festival, Paris Banlieues Bleues Jazz Festival, Jazztopad, Manchester Jazz Festival, Krakowska Jesień Jazzowa, Warsaw Summer Jazz Days, Ad Libitum, Musica Polonica Nova, Music Biennale-Zagrzeb, Isai Festival Chennai-Indie, Ars Musica-Bruksela.
Damasiewicz jest także założycielem fundacji "Music According To Art"(MATA) promującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce. Jednym z ważniejszych sukcesów fundacji była wystawa dzieł sztuki Damasiewicza w Galerii Sztuki Nowoczesnej BWA w Katowicach. W projekcie tym eksperymentował z przestrzenią i formą w dialogu z "Pojęciokształtami" Stanisława Dróżdża.
Współpracował również z kołami artystycznymi Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i w Katowicach, jako współautor wielu projektów multimedialnych.
Podczas koncertu trębaczowi Piotrowi Damasiewiczowi towarzyszyć będą: Gerard Lebik na saksofonie tenorowym, Artur Tuznik na fortepianie, Max Mucha na basie i Krzysztof Dziedzic na perkusji.
Organizatorem koncertu jest Program 2 Polskiego Radia oraz Fundacja Jazzarium. Koncert współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.