Spektaklem „40 i 4” w wykonaniu Teatru Szczęście rozpocznie się w środę wieczorem w Krakowie festiwal poświęcony twórczości Marka Grechuty. Do niedzieli zaplanowano przedstawienia, spotkania, koncerty. Wokół Rynku Głównego przejdzie korowód utworzony przez fanów.

Jak przypomniała w środę wdowa po muzyku Danuta Grechuta, w tym miesiącu przypadła 10. rocznica śmierci artysty. „Z powodu tej rocznicy traktujemy tegoroczną edycję (festiwalu) specjalnie” - oceniła.

Tegoroczny festiwal potrwa pięć dni. Rozpocznie się spektaklem „40 i 4” w wykonaniu Teatru Szczęście. Komiczny monodram mężczyzny, który w swoje 44. urodziny zauważa podczas golenia, że ma twarz klauna – zdaniem organizatorów - będzie artystycznym nawiązaniem do początków działalności Marka Grechuty, który swą karierę sceniczną zaczynał w Kabarecie Anawa.

Dzień później Andrzej Bogunia-Paczyński przedstawi odczyt historyczno-multimedialny poświęcony muzyce popularnej w Krakowie w latach 1953-1965. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Praska 52 – kameralnej scenie mieszczącej się na krakowskich Dębnikach, nieopodal pierwszego mieszkania Grechutów.

W piątek wystąpi Duet Leszko & Piątek w koncercie piosenek Marka Grechuty. Jest to projekt artystyczny, który powstał kilka lat temu z inicjatywy wdowy po artyście Danuty Grechuty. Tworzą go Karolina Leszko, laureatka pierwszej nagrody w II edycji konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty z 2009 r. oraz Paweł Piątek, znany krakowski muzyk, aranżer i kompozytor, wieloletni pianista zespołu Anawa. Recital łączy zarówno „złote przeboje”, takie jak „Niepewność” czy „Dni, których nie znamy”, jak i piosenki mniej znane – np. „Nie dotykaj dzikich róż”.

W sobotę wokół krakowskiego Rynku Głównego przejdzie korowód. Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in.: krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

„To tradycja Krakowa, że zawsze odbywały się tu wielkie bale, wielkie korowody, trudno żeby nie było takiego z okazji Festiwalu Grechuty” - oceniła Danuta Grechuta. „Marzy nam się, aby ten korowód stał się w pewnym momencie prawdziwym korowodem, czyli zamknął się jak koło wokół Rynku, potrzebujemy do tego dużo widzów i dużo uczestników” - dodała.

Na niedzielę zaplanowano zwieńczenie Grechuta Festivalu, czyli galę finałową, która odbędzie się w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Podczas spektaklu muzycznego największe przeboje Marka Grechuty, a także własne hity wykonają m.in. Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak, Karolina Leszko, Tomasz Steńczyk. Towarzyszyć im będzie zespół Anawa. Koncert poprowadzi Anna Popek.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.