Rusza piąta edycja akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" zainicjowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu oraz Łazienki Królewskie w listopadzie udostępnią swoje zbiory bezpłatnie.

„Darmowy listopad” jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja jest adresowana w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

W czasie "Darmowego listopada" cztery rezydencje królewskie oferują nie tylko bezpłatne zwiedzanie historycznych wnętrz, ale również wiele atrakcji towarzyszących. W programach – m.in. lekcje muzealne, oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady, koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w listopadowym programie oferuje m.in. weekendowe oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada o godz. 11, skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach muzyczno-tanecznych „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”. Zaplanowano też bezpłatne lekcje historyczne i przyrodnicze, warsztaty kulinarne i warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży oraz bezpłatne spacery tematyczne dla dorosłych.

Łazienki Królewskie w ramach "Darmowego listopada" oferują m.in. 200 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół dotyczących królewskich kolekcji Stanisława Augusta, spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i Sztuka”, a także nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii (każda sobota listopada, godz. 19-23). W programie ponadto: Salony Poezji i warsztaty fotograficzne dla dzieci. Dla melomanów przygotowano koncerty, w tym II Międzynarodowy Festiwal im. Ignacego Paderewskiego i Festiwal De Musica. Odbędzie się także sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta zatytułowane "Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna".

Zamek Królewski w Warszawie przygotował bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej, poświęcone m.in. mecenatowi artystycznemu Stanisława Augusta i jego kolekcjom. Muzeum zaprasza także na weekendowe warsztaty rodzinne – czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat.

Zamek Królewski na Wawelu udostępni zwiedzającym wystawy: "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie", "Skarbiec Koronny i Zbrojownia", "Wawel Zaginiony" oraz "Gobeliny Ogińskich ze Słonimia". Bezpłatnie można także oglądać najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie - "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Muzeum zaprasza także na bezpłatne zajęcia, m.in. lekcje muzealne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.