Pieśni ewangelickie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zabrzmią 29 października podczas koncertu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. Będzie on towarzyszył premierze najnowszej płyty zespołu pt. "Solus Christus”.
Reklama

Płyta została nagrana wiosną tego roku w siedzibie zespołu w Koszęcinie (Śląskie) z myślą o jubileuszu 500-lecia Reformacji, który przypada w 2017 roku. Premiera programu pod tym samym tytułem miała miejsce już w 2012 roku, w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z okazji IV Festiwalu Kultury Protestanckiej.

Od tego czasu „Solus Christus” był już wielokrotnie prezentowany publiczności, także wiernym Kościoła Ewangelickiego, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Koncerty odbyły się m.in. we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach i Legnicy. Jak podkreślają przedstawiciele zespołu, nagranie płyty jest ukłonem w stronę społeczności ewangelickiej w Polsce, a także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, którzy z radością sięgają po nagrania Zespołu „Śląsk”, doceniając ich wysoki poziom artystyczny i różnorodność repertuarową.

Na „Solus Christus” złożyły się utwory autorstwa między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Francoisa Josepha Gosseca, Cesara Franca, a także utwory ewangelickie w opracowaniu Stanisława Hadyny. Na płycie nagrano w sumie 18 utworów, w opracowaniach muzycznych m.in. Stanisława Hadyny, Jean Claudea Hauptmanna, Krzysztofa Dziewięckiego.

Wśród nich znalazł się m.in. „Warownym grodem jest nasz Bóg” - pieśń z 1529 roku, która w czasach Marcina Lutra była hymnem reformacji, a dziś jest śpiewana podczas nabożeństw w większości kościołów protestanckich. Nie zabrakło najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich m.in.: „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom” czy „Jezu przekrasny”, a także pieśni w opracowaniu Stanisława Hadyny: „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz”.

"Wyśpiewując pieśni tak drogie sercom ewangelików w Polsce, pragniemy okazać nasz wielki szacunek dla wspólnoty, której częścią był także założyciel i patron zespołu - Stanisław Hadyna. Mamy nadzieję, że nasza interpretacja tych jakże pięknych utworów ewangelickich, dostarczy nie tylko artystycznych wzruszeń, ale i głębokich przeżyć duchowych” – podkreślił w słowie wstępnym do wydawnictwa dyrektor zespołu Zbigniew Cierniak.

Istniejący od 1953 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest uważany za jednego z ambasadorów polskiej kultury na świecie. To liczący ponad 100 osób skład artystyczny – chór, balet i orkiestra. W swojej historii zespół dał ok. 8 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów w 44 krajach.