Znana i lubiana wokalistka jazzowa Aga Zaryan wystąpi 18 października w Kuźni Kulturalnej w Warszawie. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory Niny Simone, Abbey Lincoln, Shirley Horn i kompozycje wokalistki.

Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną na świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia. Inspiruje się twórczością wielkich artystek takich jak Nina Simone, Shirley Horn, Abbey Lincoln, Sarah Vaughn, Billie Holiday. Im poświęca swoje kolejne nagrania i albumy. Wyróżnia ją oryginalny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

"Zaśpiewam utwory z kilku moich ostatnich albumów, zapewne znajdzie się wśród nich jeden z najpiękniejszych utworów Billie Holiday +Lady Sings the Blues+. Kiedy Billie Holiday wykonywała ten utwór emocje sięgały zenitu. Podczas koncertów objawiały się jej charyzma i geniusz. Czarowała tym, a przecież gdzieś w tle było to jej tragiczne życie. Zmarła mając 44 lata i w ostatnich latach wyglądała jak staruszka; alkohol i narkotyki ją zniszczyły. Ale Billie Holiday to wielka ikona jazzu. Niemal każda wokalistka jazzowa próbuje się zmierzyć z tą legendą. Śpiewając amerykańskie standardy nie można pominąć sprawy najważniejszej w jazzie – standardów, które ona wykonywała" - powiedziała PAP wokalistka.

Podczas koncertu w Kuźni Kulturalnej Aga Zaryan wystąpi w towarzystwie pianisty Michała Tokaja, dwukrotnego laureata nagrody Fryderyk.

Aga Zaryan (Agnieszka Czulak z domu Skrzypek, ur. 1976 r.) − polska wokalistka jazzowa. Zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. "My Lullaby", który uzyskał status złotej płyty. Kolejne albumy to "Picking Up The Pieces"(2006); "Umiera piękno" (2007); album koncertowy "Live at Palladium"(2008); "Looking Walking Being (2010); "A Book of Luminous Things", "Księga olśnień" (2011). Jest laureatką nagrody Fryderyka 2008; laureatką nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia - Mateusz 2007;, trzykrotnie zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą wokalistkę roku magazynu "Jazz Forum".