48 wykonawców weźmie udział w konkursie rozpoczynającego się w czwartek w Krakowie 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki. Koncert laureatów odbędzie się w sobotę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Artystów oceniać będzie jury w składzie: Jan Poprawa, Barbara Stępniak-Wilk, Jerzy Satanowski i Jerzy Zoń. Finaliści konkursu zostali wyłonieni podczas kilkudziesięciu festiwali i konkursów piosenki odbywających się w ostatnim roku w całej Polsce oraz podczas wrześniowej Giełdy Ostatniej Szansy w Krakowie.

"Ten festiwal nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego czy do jednej konwencji artystycznej" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jana Poprawa. Dodał, że w tym roku wśród walczących o nagrody utalentowanych artystów będą m.in. reprezentanci nurtu piosenki turystycznej oraz śpiewający po polsku – co jest wymogiem regulaminu – obcokrajowcy.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w czwartek i piątek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS). "Staramy się ze wszystkich sił, aby nasz festiwal odróżniało od innych konkursów myślenie o repertuarze, poczucie smaku, wartości artystycznej, żeby umiejętności muzyczne i wokalne wykonawców, niebanalne teksty i kompozycje muzyczne były odsunięte jak najdalej od bezmyślności i tandety" - powiedział Bogusław Sobczuk, dyrektor Fundacji Studencki Festiwal Piosenki, która organizuje przedsięwzięcie. Dodał, że festiwal odbywa się mimo szczupłych finansów - jest wspierany finansowo przez miasto, ale nie otrzymał w tym roku dotacji z ministerstwa kultury.

Pierwszym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie dyskusja "Sztuka śpiewania piosenek na przykładzie Andrzeja Zauchy" w Klubie pod Jaszczurami. Organizatorzy 52. SFP chcą, przypominając postać nieżyjącego od 25 lat wokalisty, genialnego muzycznego samouka, porozmawiać o tym, jak pomagać osobom, które chcą się zajmować piosenką artystyczną, ale nie idą drogą zinstytucjonalizownej edukacji muzycznej.

Organizatorzy Festiwalu wznawiają współpracę z Klubem Pod Jaszczurami – miejscem, które przez lata było kultowe dla kultury studenckiej. "Jaszczury" będą dla uczestników konkursu klubem festiwalowym, odbędzie się tam także jam session w oczekiwaniu na werdykt.

W piątkowy wieczór w MOS wystąpią ubiegłoroczne laureatki Grand Prix Festiwalu - Adrianna Maja Kućmierz i Izabella Szafrańska.

Festiwal zakończy w sobotę koncert finałowy. W jego pierwszej części zaśpiewają laureaci, w części drugiej zatytułowanej "Konfiguracje" zabrzmi kilkanaście piosenek Ewy Korneckiej - kompozytorki, aranżerki, pianistki i pedagog. "W koncercie złożonym z moich piosenek, napisanych w różnym czasie i z różnymi autorami, wystąpią moje przyjaciółki i współpracowniczki m.in. Beata Malczewska, Łada Gorpienko, kilka osób pracujących ze mną w Lochu Camelot i kilkoro moich studentów. Być może zdarzy się nam gość specjalny: Bronisław Maj" - mówiła Ewa Kornecka.

Studencki Festiwal Piosenki odbywa się od 1962 r. W konkursie Piosenki Studenckiej, Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich i Studenckim Festiwalu Piosenki (bo tak zmieniała się jego nazwa) debiutowali m.in.: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski, Jacek Kaczmarski, Grzegorz Turnau, Renata Przemyk i zespół Raz Dwa Trzy. Trzykrotnie - w 1968, 1971 i 1982 r. - festiwal się nie odbył.

Podczas 50. jubileuszowej edycji organizatorzy dodali do oficjalnej nazwy Studencki Festiwal Piosenki drugi człon: Krakowski Festiwal Piosenki.