Taneczno-teatralne przedstawienie o marzeniach i miłości jest częścią wydarzeń towarzyszących prezentowanej tam wystawie stałej z 30 rysunkami i 30 obrazami Beksińskiego. W ramach trzydniowej imprezy zatytułowanej "INNI/o Beksińskich" zaplanowano również m.in. spotkania z przyjacielem artysty.
Jak powiedziała dyrektor galerii Anna Paleczek-Szumlas, autorem spektaklu jest częstochowski artysta Wojciech Kołsut. W zapowiedzi czytamy, że "rozważa on specyficzny klimat obrazów i rysunków Beksińskiego, wrażenia, jakie odbierał oglądając te prace - przemoc, rozkład i specyficzna erotyka, ich symboliczną wymowę".
Bohaterami przedstawienia jest troje ludzi: starszy mężczyzna – Strażnik Pokoju Snów, Dziewczyna - Podróżniczka i Chłopak z zieloną walizką. Ich przeplatające się losy opisują poszukiwanie miłości i dążenie do urzeczywistnienia marzeń.
Za reżyserię i scenografię odpowiada Wojciech Kołsut. Muzykę skomponował Piotr Hummel, a choreografię przygotowała Anna Wróż wraz z Kamilem Mastalerzem. Podczas spektaklu wyświetlane będą także elementy multimedialne.
W ramach trzydniowego wydarzenia w Częstochowie zaplanowano również zwiedzanie wystawy "Beksiński. Drugie Muzeum" z Wiesławem Banachem. Jest on historykiem sztuki, wieloletnim przyjaciel rodziny Beksińskich oraz dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie prezentowana jest największa wystawa dzieł Beksińskiego. Podczas spotkania Banach opowie także o osobistych wspomnieniach, a rozmowę uzupełnią archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania.
Na uczestników imprezy czeka także pokaz filmu dokumentalnego "Rok z Beksińskim" w reżyserii Magdaleny Fijołek, opisujący prace nad nową kolekcją w częstochowskiej galerii, spotkanie z autorem książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesławem Weissem oraz prezentacja zdjęć, filmów i nagrań pochodzących z prywatnych archiwów i zbiorów w opracowaniu Weissa.
W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie od maja prezentowana jest wystawa stała zatytułowana "Beksiński. Drugie Muzeum", z 30 obrazami i 30 rysunkami artysty, pochodzącymi niemal z całego okresu jego twórczości. Dzieła pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.
Nazwa "Beksiński. Drugie Muzeum" nawiązuje do pierwszej, zakończonej już wystawy w Częstochowie poświęconej twórczości Beksińskiego. Do niedawna bowiem w Muzeum Zdzisława Beksińskiego - które od lutego 2006 r. stanowiło część Miejskiej Galerii Sztuki - można było oglądać 50 obrazów, głównie z lat 1983-1995, oraz wielkoformatowe rysunki artysty. Ponadto Galeria dysponowała ponad 80 rysunkami (małe formaty) oraz 100 fotografiami artysty.
Zdzisław Beksiński (1929-2005), m.in. malarz, rzeźbiarz, rysownik, ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.
Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii.