Prezentacja polskiego teatru, koncerty muzyki dawnej, jazzowej i poważnej, wystawy sztuki współczesnej - to oferta, którą dla widowni w Indiach, Korei, Japonii i Chinach przygotował na jesień Instytut Adama Mickiewicza w ramach "Projektu Azja".

Po sukcesie ubiegłorocznej trasy po Azji, prezentującej dokonania polskiej sztuki (w imprezach, przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza udział wzięło niemal 300 tys. osób) projekty w krajach azjatyckich kontynuowane są także w tym roku. Osią poprzedniego programu były wystawy sztuki dawnej i współczesnej; w tym roku uwaga organizatorów skupi się na teatrze i muzyce. Prezentacja polskiej sztuki w tym roku odbywać się będzie w 20 miastach w Chinach, Indiach, Japonii i Korei.

Ze względu na klimat, działania w Indiach realizowane będą od listopada do lutego. 2 listopada w Audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Kalkucie odbędzie się premiera sztuki "Wdowy z Vrindavan" w reżyserii Łukasza Chotkowskiego - spektaklu, opowiadającego o losie hinduskich żon po stracie męża. Materiały dokumentalne, na podstawie których powstało przedstawienie, zostały zebrane podczas rozmów z wdowami przeprowadzonymi przez reżysera, a także dramatopisarkę Magdę Fertacz. Czytanie performatywne spektaklu odbyło się już w Teatrze Powszechnym w Warszawie - tam też produkcja zostanie pokazana stołecznej widowni w grudniu b.r.

W listopadzie indyjska publiczność będzie mogła zobaczyć również wystawę polskiej sztuki współczesnej "Absurd - Nonsens - Oksymoron", która zostanie pokazana w Bangalore. Zaprezentowane zostaną prace 12 artystów: Huberta Czerepoka, Wojciecha Dady i Rafała Jakubowskiego, Maurycego Gomulickiego, Artura Grabowskiego, Leszka Knaflewskiego, Kamila Kuskowskiego, Krzysztofa KED Olszewskiego, Aleksandry Ska, Katarzyny Szeszyckiej, Zbigniewa Taszyckiego oraz Marusza Warasa.

"To pierwsza przekrojowa prezentacja polskiej sztuki współczesnej w Indiach. Do tej pory pokazywani byli pojedynczy artyści" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza Marcin Jacoby, koordynator projektu. "To ważna prezentacja, która otworzy - być może - drogę do dalszej współpracy w sztukach wizualnych" - dodał.

W siedmiu miastach w Indiach, między 24 a 18 grudnia, zagra Saagara - projekt realizowany przez polskiego multiinstrumentalistę Wacława Zimpla we współpracy z indyjskimi muzykami: Giridharem Udupą, Mysore N. Karthikiem, Bharghavą Halambim oraz K. Rają.

W Azji Wschodniej prezentowane będą dokonania polskiego teatru i muzyki. Od 2 września do 6 listopada w koreańskim mieście Gwangju trwać będzie biennale, na którym prezentowane będą prace dwóch artystek z Polski: Izy Tarasiewicz i Agnieszki Polskiej. Wystawa jest efektem wizyty tegorocznej dyrektorki artystycznej Gwangju Biennale Marii Lind w Polsce.

"To jedno z najważniejszych biennale sztuki współczesnej w Azji. Jesteśmy dumni, że na głównej wystawie prezentowane są dwie polskie artystki. To potężna instytucja" - ocenił Jacoby.

Wystawa projektowania graficznego pt. "Eye on Poland", stworzona przez Artura i Magdalenę Frankowskich, prezentowana będzie w Arts Chiyoda w Tokio - widownia zobaczy plakaty, okładki książek i płyt. Wystawa od roku prezentowana jest w miastach Japonii, Korei i Indii.

Podczas Festiwalu Filmowego w Busanie (BIFF) warsztaty w ramach Asian Film Academy prowadzić będzie polski operator Bogumił Godfrejów; na tegorocznym festiwalu pokazane zostaną m.in. "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego.

"Od 3 lat współpracujemy z Asian Film Academy. W jej ramach zaproszeni ze świata twórcy jadą do Busanu i uczą grupę twórców z Azji. Od trzech lat nauczycielem jest polski artysta. W tym roku jest to Bogumił Godfrejów. Będzie on uczył azjatyckich adeptów sztuki filmowej. Wielu młodych twórców, związanych z Asian Film Academy, po kilku latach stają się ważnymi reżyserami w Kambodży, Wietnamie czy Tajlandii - krajach, w których nie ma rozwiniętej struktury edukacji filmowej. Po to właśnie jest ta Akademia" - zaznaczył menedżer projektu.

Wśród prezentowanych spektakli teatralnych w październiku i listopadzie na scenach teatrów w Chinach i Japonii prezentowane zostaną "Wycinka" Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Krystiana Lupy (zostanie wystawiona podczas Seoul Performing Arts Festival, a także w Tokyo Metropolitan Theater w ramach Festival/Tokyo).

W Chinach swoje interpretacje "Wroga ludu" i "Króla Leara" pokaże Jan Klata i zespół Narodowego Starego Teatru - przedstawienie zobaczą widzowie Festiwalu Teatralnego Wuzhen oraz Teatru Ludowego w Pekinie. Program teatralny zamknie opera "Pasażerka" Mieczysława Weinberga, prezentowana w Teatrze Wielkim w Tianjinie 16, 18 i 20 grudnia.

Inną formą prezentacji polskiej muzyki będzie trasa koncertowa Krzysztofa Pendereckiego i orkiestry Sinfonia Varsovia po Korei i Chinach. Artystom towarzyszyć będzie pianista Jan Lisiecki. Zagrają osiem koncertów - po cztery w każdym z odwiedzanych krajów. W tym samym czasie, na przełomie października i listopada, w Korei wystąpi Maria Pomianowska z grupą polskich i koreańskich muzyków. Zaprezentuje program "Korea-Poland Project Chopin and Arirang" na Sori International Music Festival w Jeonju, największym festiwalu muzyki etnicznej w Korei.

W ramach programu "Jazz po polsku" na przełomie września i października 25 koncertów w Chinach zagrają polscy jazzmani: Grzegorz Karnas Formula, Stryjo - trio Nikoli Kołodziejczyka - kwintet Stanisława Słowińskiego oraz kwintet Rafała Sarneckiego. Od 8 września do 25 października zagrają m.in. w Nankinie, Kantonie, Pekinie, Szanghaju, a także w Changchun, Dalianie, Suzhou czy Zhongshanie.

Muzyczny program zamknie finałowy koncert w wykonaniu Jazz Po Polsku Ensemble. Grupa zagra interpretacje polskiej "jazzowej klasyki": utwory Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Zbigniewa Namysłowskiego czy Zbigniewa Seiferta. Ensemble stworzą muzycy polscy i chińscy: Rafał Sarnecki (gitara), Adam Bałdych (skrzypce), Annie Chen (wokal), Nathaniel Gao (saksofon), Katarzyna Pietrzko (fortepian), Zhang Ke (kontrabas) i Grzegorza Masłowski (perkusja). Koncert odbędzie się 25 października w Xinghai Concert Hall.

Szczegóły dotyczące programu "Projektu Azja" i "Jazz Po Polsku" dostępne są na stronach internetowych www.asia.culture.pl oraz www.jazzpopolsku.pl