38 produkcji filmowych walczyć będzie o nagrodę rozpoczynającego się we wtorek w Koszalinie 13. Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja". Impreza jest poświęcona życiu i problemom osób niepełnosprawnych.

W konkursie filmowym o statuetkę Motyla 2016 zmierzy się 7 fabuł, 23 dokumentów i 8 filmów amatorskich, zgłoszonych przez osoby z niepełnosprawnością bądź zrealizowane z ich udziałem. Filmy powstały m.in. w Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Holandii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Polsce.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP rzeczniczka festiwalu Anna Makochonik, hasło tegorocznej edycji to: "Mistrzowie sportu, mistrzowie życia". Nawiązuje ono do odbywających równolegle z festiwalem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

"Chcemy pokazać, że choć osoby niepełnosprawne zmagają się z wieloma trudnościami i barierami w życiu codziennym, mają mnóstwo pasji, odnoszą sukcesy, są bardzo utalentowane. Warto się z nimi spotykać i rozmawiać; są mistrzami życia, od których można się wiele nauczyć" – dodała.

Przewodniczącym jury będzie profesor Wojciech Otto, filmoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obok niego zasiądą aktorzy: Grażyna Błęcka-Kolska oraz Wojciech Mecwaldowski, a także prezes Fundacji "Akademia Integracji. Praca. Edukacja. Sport" Arkadiusz Jabłoński i reżyser syryjski Nidal Aldibs.

W programie festiwalu znalazły się wystawy, koncerty, happeningi, codzienne spotkania z twórcami filmów. Zaplanowano również dzień sportu w Hali Widowiskowo-Sportowej iraz Integracyjne Igrzyska Gimnazjalne w Zespole Szkół nr 11.

W czwartek odbędzie się konferencja naukowa "Film, sport, niepełnosprawność", z udziałem specjalistów z obszarów sportu, psychologii, nauk medycznych, mediów i filmoznawstwa. Festiwal w Koszalinie potrwa do 10 września.

Wydarzeniu towarzyszyć będą Małe Festiwale Ty i Ja. W 30 miejscowościach całej Polski, ośrodki kulturalne, społeczne, fundacje i stowarzyszenia będą szerzyć ideę integracji osób niepełnosprawnych z lokalnymi społecznościami.

"Wybrane festiwalowe filmy w środę i w czwartek będzie można zobaczy również w 15 kinach studyjnych w największych polskich miastach" - podkreśla Makochonik.