Wybitny reżyser Andrzej Wajda został pierwszym honorowym obywatelem województwa łódzkiego – zdecydowali podczas wtorkowej sesji radni sejmiku województwa. Uroczyste nadanie tytułu artyście zaplanowano na 25 października.

Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla regionu oraz wybitnym osobistościom, które swoimi czynami wzbogaciły dorobek regionu w różnych dziedzinach.

Jak uzasadniał przewodniczący sejmiku Marek Mazur (PSL) taką osobą jest Wajda i dlatego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w maju złożył wiosek o nadanie tego tytułu artyście. Na początku sierpnia propozycję pozytywnie zaopiniowała kapituła tytułu złożona z radnych sejmiku, a we wtorek przegłosowano stosowną uchwałę (20 głosów "za" przy ośmiu wstrzymujących się).

"Nie trzeba wysilać się na uzasadnienie, ponieważ Andrzej Wajda jest człowiekiem, który dla regionu zrobił bardzo dużo i wciąż jeszcze dla niego wiele czyni. Za swoje zasługi w dziedzinie kultury związane z działalnością filmową na terenie Łodzi, na takie honorowe, bo pierwsze w historii województwa, wyróżnienie zasługuje" – powiedział w rozmowie z PAP Mazur.

Dodał, że kandydatura reżysera filmowego i teatralnego była jedyną, ponieważ - jak tłumaczył - nie chciano robić konkursu o tak "prestiżowy tytuł".

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Wajda poprzez swoją twórczość filmową związany jest z Łodzią i województwem.

Zaznaczono, że jednym z największych sukcesów artystycznych Wajdy była ekranizacja w 1974 r. powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana" – filmu osadzonego w realiach XIX-wiecznej Łodzi. Jak podkreślono "obraz ten rozsławił Łódź na całym świecie, a w 2015 r. został wybrany polskim filmem wszechczasów".

W 2015 r. reżyser ponownie zainteresował się historią Łodzi, w której w dużej mierze zrealizował zdjęcia do filmu "Powidoki" o łodzianinie, malarzu Władysławie Strzemińskim.

Wajda jest również absolwentem w łódzkiej Szkoły Filmowej, w której w 2000 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa. W 1998 r. został zaś honorowym obywatelem miasta Łodzi oraz odsłonięto jego gwiazdę w "Alei Gwiazd" na ul. Piotrkowskiej.

Tytuł honorowego obywatela województwa obierze podczas uroczystej sesji sejmiku zaplanowanej na 25 października.

Wajda w marcu br. skończył 90 lat. Urodzony w Suwałkach reżyser w swoim artystycznym dorobku ma 59 etiud i filmów; do części z nich napisał także scenariusz. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Jego kinowym debiutem w 1954 r. była ekranizacja powieści Bohdana Czeszki "Pokolenie". Wśród jego największych dzieł wymienia się: "Kanał" (1956 r.), "Popiół i diament" (1958 r.), "Wesele" (1972 r.), "Ziemię obiecaną" (1974 r.), "Człowieka z marmuru" (1976 r.), "Panny z Wilka" (1979 r.), "Człowieka z żelaza" (1981 r.), "Katyń" (2007 r.).

W 2000 r. jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał "Oscara" za całokształt twórczości. Był również nagradzany m.in. "Złotą Palmą", "Cezarem" i "Złotym Niedźwiedziem".