Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla regionu oraz wybitnym osobistościom, które swoimi czynami wzbogaciły dorobek regionu w różnych dziedzinach.
Jak uzasadniał przewodniczący sejmiku Marek Mazur (PSL) taką osobą jest Wajda i dlatego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego w maju złożył wiosek o nadanie tego tytułu artyście. Na początku sierpnia propozycję pozytywnie zaopiniowała kapituła tytułu złożona z radnych sejmiku, a we wtorek przegłosowano stosowną uchwałę (20 głosów "za" przy ośmiu wstrzymujących się).
"Nie trzeba wysilać się na uzasadnienie, ponieważ Andrzej Wajda jest człowiekiem, który dla regionu zrobił bardzo dużo i wciąż jeszcze dla niego wiele czyni. Za swoje zasługi w dziedzinie kultury związane z działalnością filmową na terenie Łodzi, na takie honorowe, bo pierwsze w historii województwa, wyróżnienie zasługuje" – powiedział w rozmowie z PAP Mazur.
Dodał, że kandydatura reżysera filmowego i teatralnego była jedyną, ponieważ - jak tłumaczył - nie chciano robić konkursu o tak "prestiżowy tytuł".
W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Wajda poprzez swoją twórczość filmową związany jest z Łodzią i województwem.
Zaznaczono, że jednym z największych sukcesów artystycznych Wajdy była ekranizacja w 1974 r. powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana" – filmu osadzonego w realiach XIX-wiecznej Łodzi. Jak podkreślono "obraz ten rozsławił Łódź na całym świecie, a w 2015 r. został wybrany polskim filmem wszechczasów".
W 2015 r. reżyser ponownie zainteresował się historią Łodzi, w której w dużej mierze zrealizował zdjęcia do filmu "Powidoki" o łodzianinie, malarzu Władysławie Strzemińskim.
Wajda jest również absolwentem w łódzkiej Szkoły Filmowej, w której w 2000 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa. W 1998 r. został zaś honorowym obywatelem miasta Łodzi oraz odsłonięto jego gwiazdę w "Alei Gwiazd" na ul. Piotrkowskiej.
Tytuł honorowego obywatela województwa obierze podczas uroczystej sesji sejmiku zaplanowanej na 25 października.
Wajda w marcu br. skończył 90 lat. Urodzony w Suwałkach reżyser w swoim artystycznym dorobku ma 59 etiud i filmów; do części z nich napisał także scenariusz. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Jego kinowym debiutem w 1954 r. była ekranizacja powieści Bohdana Czeszki "Pokolenie". Wśród jego największych dzieł wymienia się: "Kanał" (1956 r.), "Popiół i diament" (1958 r.), "Wesele" (1972 r.), "Ziemię obiecaną" (1974 r.), "Człowieka z marmuru" (1976 r.), "Panny z Wilka" (1979 r.), "Człowieka z żelaza" (1981 r.), "Katyń" (2007 r.).
W 2000 r. jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał "Oscara" za całokształt twórczości. Był również nagradzany m.in. "Złotą Palmą", "Cezarem" i "Złotym Niedźwiedziem".